avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ma poate obliga sa semnez ca sa-si faca balcon la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ma poate obliga sa semnez ca sa-si faca balcon la parter, sub apartamentul meu?

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, proprietate personala, la etajul 1. Vecinul de la etajul 2, de deasupra apartamentului meu, a cumparat in urma cu cativa ani (3-4 ani) si apartamentul de la parter (sub apartamentul meu). Intre timp, am avut mai multe discutii in contradictoriu cu dansul, deoarece imi curgea apa in tavanul de la baie de la supraplinul cazii sau de la sifonul din baia de la dansul, unde se scurge cada si chiuveta,... fata (care acum are 16 ani) tropaie prin casa si da drumul la muzica la maxim, arunca diverse gunoaie pa casa scarii (ambalaje de la guma, de la bomboane, coji de banane, de portocale, etc.- un copil fara prea multa educatie....). Cand si-a pus centrala de gaze la etajul 2 nu avenit sa-mi ceara semnatura sau a semnat altcineva in locul meu,... si-a pus si la parter centrala de gaze, tot asa fara sa-mi ceara semnatura, deoarece banuia ca nu o sa i-o acord deoarece mi-a facut numai probleme. In urma cu 2-3 saptamani a inceput sa comenteze ca tin 1 caine in apartament si-l deranjeaza.... Ne-am contrat pe casa scarii, unii vecini tinand cu el, deoarece le da da bautura si mancare.....
Dar inainte de cearta, a sapat un sant, in spatiul verde, in fata apartamentului, unde ar trebui sa-si faca balcon, deoarece pe acolo este traseul unui cablu electric care alimenteaza blocul nostru . A stat santul acela vreo 2-3 saptamani, au venit diverse persoane de la Renel, si-au dat cu parerea, probabil i-au spus ca trebuie sa schimbe traseul, deoarece nu cred ca poti sa contruiesti ceva peste trasee electrice. Pana la urma a acoperit santul fara sa schimbe nici un traseu electric....... Acum a trimis-o pe sotia lui sa-i semnez sa-si faca balcon la parter.
Am refuzat si i-am spus ca pentru toate problemele pe care mi le-a facut, nu sunt de acord sa-si faca balcon si sa se lege de balconul meu, ba inca sa-si faca balcon si la dormitor..... (blocul nu are balcoane decat la sufragerie) Atunci a zis ca va inainta actiune.... Si acum vreau sa va intreb.... poate sa ma dea in judecata ca nu sunt de acord sa-si faca balcon.... ma poate obliga cineva sa accept sa se lege de "fundul" balconului meu ????...... Daca a vrut balcon, de ce nu si-a cumparat un apartament dotat din constructie cu balcon???.... Il costa mai mult... asa a cumparat acest apartament cu o suma modica si acum toate imbunatatirile si le face cu muncitori din Combinat (angajati in echipa lui) pe care ii prosteste cu vin si rachiu si iese f. ieftin.... Astept sa-mi spuneti daca poate sa ma dea in judecata pentru asa ceva si care sunt sansele sa castige....sau cum ar trebui sa procedez eu..... Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 23:07, 11 Iulie 2013
Proprietarul apartamentului daca staruie in necesitatea de executare balcon,este indreptatit si are dreptul sa va actioneze in judecata
Omiteti aspectul esential ca locuiti in bloc de locuit in comun unde problemele trebuiesc solutionate cu decenta,intelepciune si cu toleranta pentru a nu se ajunge a se scoate ochii cu aspectele colaterale invocate de dvs-infiltratii apa,zgomote copil ,montare CT dar si detinere animal de companie
Incercati sa analizati cu responsabilitate situatia si avand in vedere relatiile de vecinatate se impune sa solutionati amiabil prin acord pentru executare balcon
In bloc nu se stie cand ai nevoie de vecin ,cand se sparge o teava si il inunzi pe cel de dedesubt ,dar daca exista relatii amiabile se solutioneaza favorabil pentru partile implicate



Ultima modificare: Joi, 11 Iulie 2013
Admin, administrator
Vecinu' are nevoie de autorizatie de constructie pentru balcon de la primarie inainte de a obtine un eventual acord din partea dvs. .Pentru a avea sanse in instanta vecinu' trebuie sa aiba in primul rand o autorizatie eliberata de primarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balcon parter SimonaI SimonaI Buna ziua, Va solicit sfatul juridic pentru urmatoarea situatie: la parterul unui bloc cu 4 etaj, proprietarul doreste sa isi construiasca un balcon ... (vezi toată discuția)
Horn centrala florin2008us florin2008us vecinu de sub mine are hornu la centrala scos cam 15 cm ,toate gazele la mine ajung mentionez ca este bucatarie peste bucatarie (vezi toată discuția)