Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa

Anul trecut am fost scos de sub urmarirea penala pentru infractiunea de ameninatare si mi s-a aplicat o amenda administrativa de 300 lei.
Vrea sa stiu daca aceasta se trece in cazier si in ce masura imi poate afecta viitorul cand intentionez sa candidez pentru un post de procuror militar la Parchetul de pe langa Tribunalul Militar Timisoara.
Amenda administrativa nu va afecteaza cazierul, doar amenda penala.
Nu. Amenda administrativa nu este trecuta in cazierul judiciar. Doar amenda penala este mentionata in cazierul judiciar.
Si ma pot deveni procuror militar,in legea privind cazierul judiciar la modificari scrie ca se trec si sanctiunile administrative.
iata linkul [ link extern ]
Deci pana la urma cum e situatia cum imi va afecta viitorul aceasta sanctiune administrativa,cand voi candida pentru postul de procuror militar ce verificari referitoare la cazier se vor efectua ?
Cand se va solicita fisa dvs.operativa va fi inserata si aceasta amenda,care in fisa de cazier judiciar nu se insereaza,astfel ca angajarea dvs va ramane la latitudinea celor care va vor angaja,daca promovati examenul.
Radu Gabrian, Mediator
Amenda administrativa nu se mentioneaza in cazierul judiciar
In situatia dvs aparte,amenda administrativa ,este inregistrata in fisa dvs operativa