Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calomnie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calomnie?

Seful ( fostul ) meu m-a acuzat in public de furt fara sa aiba in mod evident nici o dovada ( pe baza faptului ca trec printr-o perioada destul de dificila financiar ). In urma acestei acuzatii am reziliat contractul de colaborare, lipsindu-ma astfel de venituri destul de importante.
In afara de pierderea venitului respectiv, demnitatea mea a fost grav prejudiciata. In ce masura se incadreaza aceasta fapta la calomnie, si care ar fi pasii pe care i-as putea urma pentru a recupera prejudiciul material dar mai ales moral cauzat?
Buna ziua. Daca intr-adevar ati fost calomniat se subantelege ca au acuzatiile au fost publice.In acest caz aveti posibilitatea sa depuneti o plangere la politie, in teremen de 2 luni de la comiterea faptei si totdata sa va constituiti parte civila in vederea obtinerii despaguburilor , materiale si moarale.Si sa mentionati si pe ce probe va sustineti acuzatia , adica daca exista martori( si ar trebui sa existe daca este calomnie) sau si alte probe.Insa nu va faceti mari sperante fiindca de regula calomniatorul primeste o amenda administrativa fiindca fapta nu are un grad de pericol social ridicat.
Dar vreau sa va atrag atentia ca seful dvs. poate sa faca proba veritatii, adica dovada pe care o poate face cel chemat sa raspunda pentru insulta sau calomnie, in scopul de a stabili adevarul afirmatiei sau imputarii facute si a inlatura astfel caracterul penal al faptei.
ContSters47264, utilizator
Conform disp art 206 Cod penal ,daca detineti probe temeinice,puteti formula actiune in instanta ,in termen de 2 luni
Atentie sporita privitor la probarea faptelor, pentru a nu ajunge dvs in situatia sa
raspundeti penal
legally a scris:

Buna ziua. Daca intr-adevar ati fost calomniat se subantelege ca au acuzatiile au fost publice.In acest caz aveti posibilitatea sa depuneti o plangere la politie, in teremen de 2 luni de la comiterea faptei si totdata sa va constituiti parte civila in vederea obtinerii despaguburilor , materiale si moarale.Si sa mentionati si pe ce probe va sustineti acuzatia , adica daca exista martori( si ar trebui sa existe daca este calomnie) sau si alte probe.Insa nu va faceti mari sperante fiindca de regula calomniatorul primeste o amenda administrativa fiindca fapta nu are un grad de pericol social ridicat.
Dar vreau sa va atrag atentia ca seful dvs. poate sa faca proba veritatii, adica dovada pe care o poate face cel chemat sa raspunda pentru insulta sau calomnie, in scopul de a stabili adevarul afirmatiei sau imputarii facute si a inlatura astfel caracterul penal al faptei.

Daca am inteles eu bine, seful meu ar putea dovedi ca eu sunt raspunzator de faptele pe care mi le-a imputat.De vreme ce eu stiu cel mai bine ca nu am nici o legatura cu acele probleme nu vad cum ar putea dovedi asa ceva.
In rest, eu am vorbit tot timpul pe tonul cel mai calm si alegandu-mi cu cea mai mare grija cuvintele tocmai pentru a nu repeta greseala facuta de el.
Martori exista cu duiumul, la ora respectiva erau pe putin 15 colegi in birou care au auzit tot ce s-a discutat.
In alta ordine de idei : Dvs, sau oricine citeste acest mesaj, cum ati reactiona in acest caz ? Din cei 15 oameni care au fost de fata la acuzatiile care mi s-au adus in doar cateva luni s-ar vorbi in tot orasul ca moralitatea mea este cel putin indoielnica, si asta cu siguranta mi-ar aduce grave prejudicii atat materiale cat si mai ales morale, acestea rasfrangandu-se si asupra familiei mele. Deci ma repet : Dvs ati putea trece cu vederea asa ceva?
veredit, utilizator
respectam opinia dvs
Problema consta ca ceea ce dvs stiti cel mai bine ca nu aveti nici o legatura cu acele probleme,trebuiesc si probate temeinic
Distinsa colega legally,cu buna credinta ,a inteles sa va precizeze pericolul la care va expuneti in situatia in care seful dvs poate face proba veritatii celor afirmate
Despre martori...practica demonstreaza ca putini din martorii initial mentionati si-au asumat responsabilitatea a se prezenta la organele de cercetare sau in instanta
Nu el ar trebui sa aduca probe cum ca eu as fi raspunzator de faptele imputate? Si atata timp cat eu nu am de-a face cu ele, ce probe ar putea sa aduca ?
Despre martori din pacate si eu am o parere asemanatoare...dar e atat de frustrant !X-(
Si pana la urma...ce sa fac? Mi-ar fi deosebit de greu sa inghit asa ceva fara sa incerc sa ma apar !
veredit, utilizator