Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea: am 20 de ani si urmez cursurile unei facultati, organizate conform legii.
Intrucat tatal meu a murit, am solicitat casei de pensii de sector, acordarea pensiei de urmas.
La data decesului, tatal meu avea calitatea de asigurat in temeiul Legii 19/2000, in baza unei declaratii de asigurare, insa nu era la zi cu platile.
Din punctul de vedere al celor de la Casa de pensii de sector nu pot beneficia de pensia de urmas, decat dupa ce achit sumele consemnate intr-un titlu executoriu emis pe numele tatalui.

Din cate stiu, sumele ramase neincasate nu se mai recupereaza.
Daca nu gresesc, credeti ca ar fi posibil sa mi se acorde pensie de urmas fara sa fie luata in calcul perioada pentru care tatal meu nu a platit?
Noi, adica eu si mama mea, nu avem cum sa platim acele sume, avand in vedere ca pentru ele s-au calculat si majorari si intarzieri.
Pe de alta parte am nevoie disperata de banii din pensia de urmas, pentru a-mi putea continua studiile.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
doramai, utilizator
doramai a scris:
Din cate stiu, sumele ramase neincasate nu se mai recupereaza.

Discutabil. Nu se mai recupereaza sumele platite necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale, daca beneficiarii au decedat (art. 187, alin. 4 din Legea nr. 19/2000). In cazul de fata, tatal dvs. nu a primit niste drepturi de asigurari sociale, ci datora plata CAS.

In alta ordine de idei, cei de la pensii va cer sa achitati CAS-ul in baza dispozitiilor dreptului comun: ca mostenitori, ati acceptat si activul si pasivul, adica si datoriile.

Oricum, nu va cere nimeni sa platiti intreaga suma. Puteti sa platiti cand si cat aveti. Daca se stabileste pensia de urmas, din ea se va retine o treime, conform art. 409 Cod procedura civila.