Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua, in temeiul art.89,187 din Legea nr 19/2000 mi s-a stabilit un debit destul de mare deoarece am incasat pensia de urmas desi eram incadrata in campul muncii in perioada 1.04 2008- 1.10 2009. Am citit Legea 19/2000 iar Art. 187. -
(1) Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza de la beneficiari in termenul de prescriptie de 3 ani.
Este posibil sa nu fiu executata silit in urmatoarea perioada deoarece nu detin momentan acesti bani si as vrea sa achit aceasta suma integral peste 6 luni.
Va multumesc anticipat!
Nu stiu sigur daca se poate dar eu as merge la Casa de Pensii si as semna un angajament de plata: "incepand cu data de... voi achita lunar suma de... lei, pana la stingerea debitului".
Succes!
Da, este posibil. Mergeti la casa de pensii si discutati cu ei, puteti stabili cand si cat platiti.