Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 65 - disponibilizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 65 - disponibilizare

Am rugamintea de a ma lamuri in legatura cu un aspect referitor la disponibilizare.

Este legal ca intr-o companie in care lucreaza 5 angajati pe aceeasi pozitie doar unul singur sa primeasca instiintarea de disponibilizare prin "revizuire organigrama companie" ?

Eu stiu ca in momentul in care se fac disponibilizari pozitia respectiva este desfiintata la ITM si cei 5 angajati sunt disponibilizati nu doar unul.

Astept cu interes raspunsul dvs.

Va multumesc anticipat.
in general, politica disponibilizarilor este la latitudinea firmei, aceasta decide, in functie de diferite criterii, cine si cite posturi se vor restructura. disponibilizarea unui/unor salariat/i nu implica si disponibilizarea altora sau a tuturor.
Angajatorul decide cate locuri doreste sa mai pastreze si pe cine , la urma urmei sunt banii lui, important este ca acel disponibilizat sa beneficieze de toate drepturile ce decurg din lege si sa nu se manifeste asupra sa un tratament diferentiat decat cei aflati in pozitii similare in cadrul organizatiei.