Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere acordata de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere acordata de angajator

Buna. Am primit de la angajator o prima de nastere echivalenta cu salariul meu net, si nu cu salariul mediu pe unitate (care e mult mai mare decat salariul meu). Este legal acest lucru? Pot face ceva sa imi recuperez diferenta de bani?
Multumesc.
Da sesizati mai intai unitatea si specificati ca in Contractul colectiv de munca unic la nivel national se prevede acordarea unui salariu mediu pe unitate . Poate s-a gresit fara intentie .
Legal este un salariu mediu pe unitate conform art.51 lit c) din CCMN. Puteti solicita diferenta in instanta de judecata.
www.avocatnet.ro/content/for...
Aveti dreptate! Solutia este sa discutati cu sefii si sa faceti o cerere scrisa inregistrata la compartimentul contabilitate! In cazul in care nu vi se dau banii cuveniti puteti sesiza Inspectoratul teritorial de Munca!
Succes!
Puteti sa solicitati diferenta in baza Contractului colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010 art.51 c), care precizeaza ca angajtii beneficiaza de " un salariu mediu pe unitate, platit de acesta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate"

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare. De la nastere au trecut 2 ani si 2 luni, mi-am reluat deja activitatea in cadrul aceleiasi companii. Abia recent am aflat de art. 51, si ca trebuia sa primesc un salariu mediu pe unitate. Este prea tarziu sa fac cererea pentru diferenta acum?
Si cu siguranta nu este o greseala fara intentie, pentru ca si alte colege au primit la fel, o prima echivalenta cu salariul lor.