Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj succesoral

Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI
Am o problema de familie: am fost 5 frati dintre care 1 a ramas in curtea parinteasca. In anul 1990 a murit mama, am fost chemati si am semnat succesiunea dezbatuta dupa ea. In anul 1991 tata a facut testament fiului cu bunuri mobile si imobile aflate in patrimoniu la data decesului tatalui. Nu am mai fost chemati nici unul pentru semnaturi. In 1992 a murit si acest fiu care nu are copii, iar sotia acestuia nu ne-a mai chemat nici de aceasta data pentru succesiunea dupa frate.
Doresc sa va intreb eu cu ceilalti 3 frati mai avem drepturi la curtea parinteasca ? daca da, care sunt acelea ?
Va multumesc cu respect !
Nu cumva ati renuntat la succesiunea dupa mama in favoarea celuilat frate care a ramas in casa parinteasca ?
Am renuntat si in favoarea tatalui si a fratelui
mihaimen, utilizator
In ceea ce priveste mostenirea dupa mama....ati renunata.
Daca tatal a cedat partea sa din imobil fiului prin testament si prin acest fapt s-a incalcat rezerva succesorala aveti posibilitatea sa solicitati reductiunea liberalitatii facuta prin testament pana la limita rezervei succesorale.
Dupa tatal defunct aveti toti fratii drepturi egale in temeiul legii.
Daca s-a facut testament trebuie stiut exact.
Poate ca ar trebui sa va cautati avocat.
Sa nu se fi dezbatut mostenirea si sa nu aveti cunostiinta de acest lucru.
Sa nu fiti inlaturata de la mostenire.Si acest lucru se poate in caz de proces.

avocat Claudiu Lascoschi
Am aflat toti fratii de curand ca tata i-a lasat testament fratelui meu si pe noi nu ne-a chemat pe nici-unul !