Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu munca-sentinta definitiva si executorie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu munca-sentinta definitiva si executorie de drept

Cum sa procedez?
Am o sentinta definitiva si executorie de drept,din cate am citit pe net
"Hotărârile judecătoreşti care se învestesc cu formulă executorie.
Excepţie fac hotărârile care au ca obiect:
•plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile de muncă, a sumelor convenite, potrivit legii, şomerilor; despăgubiri pentru accidente de muncă;"
Mai trebuie sa investesc hotararea cu formula executorie la tribunal sau doar fac cerere de executare catre angajator?
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, a trecut o luna de la comunicarea sentintei
Trebuie sa o legalizati doar cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Legalizati-o si prezentati-o angajatorului.El nu are nici uu interes sa va achite de buna voie sumele de bani!
Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati sa puna in executare acea hotarare judecatoreasca.