Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am castitigat procesul dar au facut recurs?Pot sa merg cu un executor silit sa-mi ridic banii?Care sunt urmarile???Multumesc!!!
Hotararea judecatoresca trebuie sa fie definitiva si irevocabila. Dupa aceasta o veti investi cu formula executorie si apoi o veti duce la executorul judecatoresc care va formula o cerere de incuviintare a executarii silite si abia dupa aceasta se va proceda la executarea silita propriu-zisa. Recursul este o cale de atac formulata impotriva pronuntarii anterioare in care va puteti exercita drepturile procedurale.
a) SENTINŢE CIVILE.
1. Momentul la care hotărârea poate fi investită cu formulă executorie.
Se învestesc cu formulă executorie hotărârile care au rămas definitive sau au devenit irevocabile.

2. Hotărârile judecătoreşti care se învestesc cu formulă executorie.
Hotărârile care au ca obiect plata unei sume de bani, predarea unui bun sau a folosinţei acestuia, desfiinţarea unei construcţii, plantaţii ori alte lucrări.

3. Excepţie fac hotărârile care au ca obiect:
•plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile de muncă, a sumelor convenite, potrivit legii, şomerilor; despăgubiri pentru accidente de muncă;
•rente ori sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau obligaţii pentru copii, precum şi pensii acordate în cadrul asigurărilor sociale;
• despăgubiri în caz de moarte sau vătămare a integrităţii corporale sau sănătăţii, dcă despăgubirile s-au acordat sub formă de prestaţii periodice;
• posesiunea;
• în cazul în care pârâtul a recunoscut o parte din prestaţiile reclamantului;
• în cazurile în care instanţa a încuviinţat executarea vremelnică;
• încheierile executorii;
•hotărârile executorii provizoriu;
•hotărârile date în primă instanţă privind procesele şi cererile în materie comercială;
•hotărârea în materie comercială, purtând menţiunea că este irevocabilă;
•alte hotărâri care se execută fără formulă executorie.

Multumesc!!!!!