Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

formula executorie

Cind o hotarare judecatoreasca trebuie sa se investesteasca cu formula executorie si cind nu ?
cand devine irevocabila si vreti sa obtineti executarea dispozitiilor din hotarare, mergeti o legalizati si apoi va prezentati la un executor judecatoresc.
a) SENTINŢE CIVILE.
1. Momentul la care hotărârea poate fi investită cu formulă executorie.
Se învestesc cu formulă executorie hotărârile care au rămas definitive sau au devenit irevocabile.
2. Hotărârile judecătoreşti care se învestesc cu formulă executorie.
Hotărârile care au ca obiect plata unei sume de bani, predarea unui bun sau a folosinţei acestuia, desfiinţarea unei construcţii, plantaţii ori alte lucrări.
3. Excepţie fac hotărârile care au ca obiect:
•plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile de muncă, a sumelor convenite, potrivit legii, şomerilor; despăgubiri pentru accidente de muncă;
•rente ori sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau obligaţii pentru copii, precum şi pensii acordate în cadrul asigurărilor sociale;
• despăgubiri în caz de moarte sau vătămare a integrităţii corporale sau sănătăţii, dcă despăgubirile s-au acordat sub formă de prestaţii periodice;
• posesiunea;
• în cazul în care pârâtul a recunoscut o parte din prestaţiile reclamantului;
• în cazurile în care instanţa a încuviinţat executarea vremelnică;
• încheierile executorii;
•hotărârile executorii provizoriu;
•hotărârile date în primă instanţă privind procesele şi cererile în materie comercială;
•hotărârea în materie comercială, purtând menţiunea că este irevocabilă;
•alte hotărâri care se execută fără formulă executorie.
b) SENTINŢE PENALE.
În materie penală se învestesc cu formulă executorie dispoziţiile din hotărârea penală privitoare la despăgubiri civile şi la cheltuieli judiciare cuvenite părţilor.
La un proces cistigat pentru EMITEREA unei Dispozitii de catre o primarie ar trebui doar legalizata Hotarirea TMBlui sau trebuie si investire executorie ?