Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract salubrizare / Ordin 112/2007
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract salubrizare / Ordin 112/2007

Extras din - ORDIN ANRSC 112/2007
CONTRACT-CADRU
de prestare a serviciului de salubrizare a localităţilor

ART. 10
Utilizatorul are următoarele obligaţii:
.......
d) să comunice în scris operatorului, în termen de 10 zile lucrătoare, orice modificare a elementelor care au stat la baza întocmirii contractului şi să încheie acte adiţionale în legătură cu acestea, modificarea numărului de persoane se comunică de către utilizator trimestrial, dacă este cazul;
g) să asigure preselectarea pe categorii a deşeurilor reciclabile, rezultate din gospodăriile proprii sau din activităţile lucrative pe care le desfăşoară, precum şi depozitarea acestora în containere asigurate de operatorul serviciului de salubrizare în acest scop; #-o

h) să aplice măsuri privind deratizarea şi dezinsecţia, stabilite de autoritatea locală şi de direcţia de sănătate publică teritorială;
...;
j) să execute operaţiunea de precolectare în recipientele cu care sunt dotate punctele de colectare, în conformitate cu sistemul de colectare convenit de operator cu autorităţile administraţiei publice locale şi stabilite prin contract. Fracţiunea umedă a deşeurilor va fi depusă obligatoriu în saci de plastic şi apoi în recipientul de colectare destinat special în acest scop; #-o
k) să primească, la cerere, de la operator pungi/saci de plastic pentru colectarea selectivă a deşeurilor reciclabile;
l) să menţină în stare de curăţenie spaţiile în care se face precolectarea, precum şi recipientele în care se depozitează deşeurile municipale în vederea colectării, dacă acestea se află pe proprietatea lor;
m) să execute operaţiunea de precolectare în condiţii de maximă siguranţă din punctul de vedere al sănătăţii oamenilor şi al protecţiei mediului, astfel încât să nu producă poluare fonică, miros neplăcut şi răspândirea de deşeuri;
n) să nu introducă în recipientele de precolectare deşeuri din categoria celor cu regim special (periculoase, toxice, explozive), animaliere, provenite din construcţii, din toaletarea pomilor sau curăţarea şi întreţinerea spaţiilor verzi ori provenite din îngrijiri medicale care fac obiectul unor tratamente speciale autorizate de direcţiile sanitare veterinare sau de autorităţile de mediu;
o) să asigure curăţenia locurilor de parcare de reşedinţă pe care le au în folosinţă din domeniul public, dacă este cazul, şi să nu efectueze activităţi de reparaţii, întreţinere sau curăţare a autovehiculelor, prin care pot produce scurgerea uleiurilor, carburanţilor şi lubrifianţilor; :O
p) să asigure accesul de la căile publice până la punctul de colectare al autovehiculelor destinate acestui scop, înlăturând gheaţa, zăpada şi poleiul. :O
....
ART. 29
(1) Modificarea contractelor existente se va face în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a prezentului contract-cadru, cu respectarea dispoziţiilor acestuia.

Zilele trecute, societatea abilitata din localitate mi-a adus la cunostinta obligativitatea semnarii noului contract, cam tarziu daca ma uit la ART.29 dar asta e. Problema e ca trebuie sa semnez in numele asociatiei un contract care nu prea seamana cu Ordinul iar Ordinul are cateva chestii ciudate pe care nu stiu cum sa le intepretez, drept pentru care apelez la cunostintele dumneavoastra, poate ma lamuriti. :D

1. litera d. in conceptia societatii respective a fost tradusa: "modificarea numărului de persoane se comunică de către utilizator lunar, respectiv pana in data de 20 a fiecarei luni pentru luna in curs"
Intrebarea este: au dreptul sa modifice un contract cadru?!

2. la literele g,j,n si m :( poate imi dati o idee cum pot sa conving 56 de familii sa respecte ce scrie acolo;

3. Cum e posibil sa se amestece caprariile la litera "h" :sorry: ce treaba am eu cu domeniul public?! Sau inseamna altceva si n-am inteles???

4. La litera "k" nu se specifica nimic de vreun pret, sa inteleg ca e gratis?

5. Din nou la litera "o" nu pricep ce treaba are Salubrizarea cu relatia dintre cetatean si Primarie?

6. litera "l" a fost din nou tradusa altfel: "să menţină în stare de curăţenie spaţiile în care se face precolectarea deseurilor" si intreb din nou, au dreptul sa modifice dupa bunul plac un contract cadru?!
1. Stati linistit ca nu va intreaba nimeni "de sanatate"!
2. E vorba de containerele speciale pentru hartie, peturi etc. Idem ca la pct.1.
3. E vorba de dezinsectie si deratizarea periodica din subsoluri.
4. Noua, societatea de salubritate ne dadea pana anul trecut materiale de curatenie ca bonusuri, intre care si saci mari de gunoi. De anul acesta ne dau numai bani....sa ne luam noi ce vrem de ei.
5. E un punct uitat in acest contract de pe vremea lui papura voda, cand gunoiul de la bloc era luat de aceeasi societate socialista care curata si strazile.
6. Recipientele sunt inchiriate de la societate si se presupune ca atunci cand le vor lua inapoi gaurite si rupte le vor macar curate :)). E totusi o masura de pastrare a securitatii sanitare spalarea lor permanenta si a spatiilor unde se depoziteaza gunoiul....adica la ghenele de gunoi.
3. Periodica ??? Adica am nu am probleme dau cu Flit ? #-o
De cand a devenit obligatorie?

5. :hm: pai tot ei curata strazile dar pentru asta platim impozite, oricum nu are ce cauta intr-un contract, parerea mea :D

6. Acolo e grava X-(, zona unde sunt recipientele este a societatii, zona care se afla pe domeniul public. Conform legislatiei e traba lor din moment ce nu e proprietatea noastra.

Marea intrebare ramane: au dreptul sa modifice un contract cadru?
3. Eu cred ca daca nu dati cu Flit periodic....o sa aveti probleme. Eu imi faceam probleme chiar daca nu aveam. Asa ca m-am inarmat cu un dezinsectant puternic si la luna o data gospodarul nostru dadea si da si-acum cu pompa in subsol. Cu ocazia unei reparatii mai mari la coloana de evacuare :(( am vazut ce n-as mai vrea sa vad vreodata in vata mea, asa incat in special in acea zona ...
5 si 6. O fi spatiul public, dar de folosit, il foloseste asociatia si proprietarii (parcare). Prin contract nu te obliga sa dai cu matura in parcare, ci sa nu faci mizerie care nu se curata, cum ar fi uleiul. Adica nu cred ca vreti sa spuneti ca platiti taxe pentru curatenia stradala ca sa fie curatate baltile de ulei (in ultimul timp nu mai e cazul, ca automobilistii nu-si mai repara masinile in parcare, cum se facea acum 10-20-30 de ani). Pe de alta parte n-am vazut in viata mea ca ar veni societatea de salubritate sa curete ghenele de gunoi sau chiar spatiul unde se tin pubelele langa bloc.

Ma intreb totusi din ce vi se trage cu intrebarile acestea? Ca, orice s-ar zice, astia de la salubritate chiar nu deranjeaza pe nimeni si.....treaba si-o fac, nu putem sa spunem ca ne lasa cu gunoiul langa bloc!
elga50, moderator
Surprinzator dar la noi se ocupa si au anumite obligatii din moment ce au un contract cu primaria.
Mai nou am fost avertizati (ca sa nu zic amenintati) ca nu cumva sa fie mai multe persoane decat cele declarate ca se lasa cu scantei dar nu asta e principala problema... euro-containerele nu mai stau pe oriunde ci in niste boxe special amenajate inchise cu cheie. Problema este cu inchisul boxelor. Daca mai exista si locatari care uita sa inchida e una dar exista concetatenii nostri fara adapost care dau iama in boxe si ce ramane dupa e dezastru.
Contractul cadru paseaza o mare parte din raspundere catre beneficiar in timp ce autoritatile locale abilitate nu sunt in stare sa stopeze "cautatorii de pubele".
Idea e urmatoarea: daca semnez contractul cu modificarile facute de societatea de salubrizare inseamna sa mai angajez un om care sa stea sa pazeasca boxa sau sa o mature in fiecare zi.
De ce imi fac probleme? De cand cu "criza" primaria si furnizorii de utilitati nu stiu cum sa faca sa scoata mai multi bani. Daca pana acum 6-7 luni nu prea erau preocupati acum incep sa devina interesati de orice leu ce poate fi strans iar societatea de salubrizare este prima care are de castigat.
Un raspuns la intrebare ??? :(

Poate fi modificat de catre prstator (Soc. Salubrizare) un contract cadru emis de ANRSC???