Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri executare silita

Care ar fi costurile executarii silite, pentru debitor, la suma de 250 milioane? Nu reusesc sa gasesc nicaieri. Va multumesc.
Suplimentar sumei dispuse de instanta ,urmeaza a se mai achita onorariu executor,
eventual alte cheltuieli conexe
Si la ce suma poate ajunge onorariul executorului? E un procent din suma, sau e o suma fixa?
Onorariul legal prevazut ,este convenit reciproc
In situatia in care aveti interesul si posibilitatile financiare de achitare ,se impune sa contactati executorul ,sa conveniti modalitatea de plata
Conform Ordinului nr. 2550/2006 privind aprobarea onorariilor minimale şi maximale pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti,
1. pentru urmarirea mobiliara sau poprire a creantelor mai mari de 1.000 lei:
- onorariul minimal este de 60 lei plus 2% din suma ce depaseste 1.000 lei
- onorariul maximal este de 10% din creanta
2. pentru urmarirea imobiliara a creantelor mai mari de 1.000 lei:
- onorariul minimal este de 150 lei plus 2% din suma ce depaseste 1.000 lei
- onorariul maximal este de 10% din creanta. ;)

Onorariul legal prevazut ,este convenit reciproc

User-ul intreba de costurile finale pe care le va suporta debitorul nu creditorul. Creditorul achita doar un avans din cheltuielile de executare silita, iar diferenta o va recupera executorul de la debitor. ;)