avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri executare silita

Care ar fi costurile executarii silite, pentru debitor, la suma de 250 milioane? Nu reusesc sa gasesc nicaieri. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 09:21, 21 Mai 2010
Suplimentar sumei dispuse de instanta ,urmeaza a se mai achita onorariu executor,
eventual alte cheltuieli conexe
Si la ce suma poate ajunge onorariul executorului? E un procent din suma, sau e o suma fixa?
Onorariul legal prevazut ,este convenit reciproc
In situatia in care aveti interesul si posibilitatile financiare de achitare ,se impune sa contactati executorul ,sa conveniti modalitatea de plata
Conform Ordinului nr. 2550/2006 privind aprobarea onorariilor minimale şi maximale pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti,
1. pentru urmarirea mobiliara sau poprire a creantelor mai mari de 1.000 lei:
- onorariul minimal este de 60 lei plus 2% din suma ce depaseste 1.000 lei
- onorariul maximal este de 10% din creanta
2. pentru urmarirea imobiliara a creantelor mai mari de 1.000 lei:
- onorariul minimal este de 150 lei plus 2% din suma ce depaseste 1.000 lei
- onorariul maximal este de 10% din creanta. ;)


Onorariul legal prevazut ,este convenit reciproc

User-ul intreba de costurile finale pe care le va suporta debitorul nu creditorul. Creditorul achita doar un avans din cheltuielile de executare silita, iar diferenta o va recupera executorul de la debitor. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executorul judecatoresc trimite scrisoare recomandata? flori9 flori9 Buna ziua, am primit la cutia postala o instiintare pt a ridica o recomandata. Vreau sa va intreb daca imi poate veni de la executorul judecatoresc scrisoare ... (vezi toată discuția)
Onorarii executori dorinv dorinv Buna ziua Indicati-mi va rog un link unde pot gasi onorariile practica de executori, actualizate. Multumesc. (vezi toată discuția)
Onorarii minimale si maximale - executori judecatoresti ContSters361468 ContSters361468 as dori sa stiu cat revine taxa cu cheltuielile de executare silita la o creanta de 1900 de lei? va rog tare mult. (vezi toată discuția)