Forum Discuţii juridice Executare silită onorarii executori
Discuție deschisă în Executare silită

onorarii executori

Buna ziua

Indicati-mi va rog un link unde pot gasi onorariile practica de executori, actualizate.

Multumesc.
Vedeti Ordinul 2550/2006 privind aprobarea onorariilor minimale si maximale pentru serviciile prestate de executorii judecãtoresti
ONORARIILE MINIMALE ªI MAXIMALE
pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Nr.crt. Activitatea prestată Onorariile minimale Onorariile maximale───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1. Notificarea şi comunicarea actelor de procedură 20 lei 400 lei───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 2. Executări directe: - evacuări 150 lei 2.200 lei pentru debitor persoană fizică 5.200 lei pentru debitor persoană juridică ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── - încredinţarea minorului sau stabilirea domiciliului minorului 50 lei 1.000 lei ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── - vizitarea minorului 50 lei 500 lei ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── - puneri în posesie, grăniţuiri, 60 lei 2.200 lei pentru debitor persoană fizică servituţi, predări de bunuri etc. 5.200 lei pentru debitor persoană juridică ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── - desfiinţarea de lucrări sau 150 lei 2.200 lei pentru debitor persoană fizică construcţii 5.200 lei pentru debitor persoană juridică───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 3. Executări indirecte: - urmărirea mobiliară a creanţelor 60 lei pentru creanţe pentru sume mai mici de 50.000 lei, până la 1.000 lei onorariul poate fi până la 10% 60 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi ce depăşeşte 1.000 lei, 80.000 lei, onorariul este de 3% pentru creanţe a căror pentru sumele cuprinse între 80.001 lei şi valoare depăşeşte 1.000 lei 100.000 lei, onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei, onorariul este de 1% ─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── - urmărirea imobiliară a creanţelor 150 lei pentru creanţe de pentru sume mai mici de 50.000 lei, până la 1.000 lei onorariul poate fi până la 10% 150 lei plus 2% din suma pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi ce depăşeşte 1.000 lei, 80.000 lei, onorariul este de 3% pentru creanţe a căror valoare pentru sumele cuprinse între 80.001 lei şi depăşeşte 1.000 lei 100.000 lei, onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei, onorariul este de 1%───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 4. Poprire 60 lei pentru creanţe până pentru sume mai mici de 50.000 lei, la 1.000 lei onorariul poate fi până la 10% 60 lei plus 2% din suma ce pentru sumele cuprinse între 50.001 lei şi depăşeşte 1.000 lei, pentru 80.000 lei, onorariul este de 3% creanţe a căror valoare pentru sumele cuprinse între 80.001 lei şi depăşeşte 1.000 lei 100.000, onorariul este de 2% pentru sumele ce depăşesc 100.000 lei, onorariul este de 1%───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 5. Protestul de neplată la cambie, 150 lei 400 lei bilet la ordin şi cecuri───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 6. Constatarea unor situaţii de fapt 100 lei 2.200 lei pentru debitor persoană fizică şi inventarierea unor bunuri 5.200 lei pentru debitor persoană juridică (art. 239 din Codul de procedură civilă)───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 7. Vânzarea la licitaţie publică 150 lei 2.200 lei a bunului ce face obiectul împărţelii judiciare───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 8. Sechestrul asigurător 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoană fizică 2.200 lei pentru debitor persoană juridică───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 9. Sechestrul judiciar 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoană fizică 2.200 lei pentru debitor persoană juridică─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────10. Poprirea asigurătorie 100 lei 1.200 lei pentru debitor persoană fizică 2.200 lei pentru debitor persoană juridică─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────11. Proces-verbal de ofertă reală 50 lei 350 lei─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────12. Orice alte acte sau operaţiuni 50 lei 200 lei date prin lege─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────13. Confiscări 10% din valoarea realizată 10% din valoarea realizată─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────14. Consultaţii în legătură cu constituirea actelor execuţionale 20 lei 200 lei─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────