avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nereguli concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nereguli concediere

S-a emis preaviz de 20 zile pentru ca cica s-a desfiintat postul de gestionar! Dar eu am predat gestiunea altei persoane....postul exista in continuare!!!! Pentru ca m-au tratat ca pe un animal, (nu am avut probleme la servici, dar am fost bolnav si am stat 3 zile in conc.medical) as vrea sa le solicit sa-mi plateasca si sambetele lucrate (in fiecare saptamana, de 1 an incoace!). Am vreo sansa in justitie?? Mentionez ca nu s-a platit nici un leu pentru ziua de sambata sau sarbatori legale. Multumesc mult! A ,si in fiecare zi toti muncim 9-10 ore fara nici o plata suplimentara!!!!!
Cel mai recent răspuns: mihaelan , utilizator 15:46, 23 Aprilie 2007
~ Conținut șters la cerere ~
Nu am primit decizia inca, doar preavizul de 20 de zile. Cand am decizia va comunic. Multumesc. Dar referitor la zilele de sambata imi puteti spune ceva?
~ Conținut șters la cerere ~



S-a emis preaviz de 20 zile pentru ca cica s-a desfiintat postul de gestionar! Dar eu am predat gestiunea altei persoane....postul exista in continuare!!!! Pentru ca m-au tratat ca pe un animal, (nu am avut probleme la servici, dar am fost bolnav si am stat 3 zile in conc.medical) as vrea sa le solicit sa-mi plateasca si sambetele lucrate (in fiecare saptamana, de 1 an incoace!). Am vreo sansa in justitie?? Mentionez ca nu s-a platit nici un leu pentru ziua de sambata sau sarbatori legale. Multumesc mult! A ,si in fiecare zi toti muncim 9-10 ore fara nici o plata suplimentara!!!!!

Pentru plata drepturilor salariale, puteti solicita in instanta plata (neefectuata) a drepturilor salariale retroactiv, pe o perioada de 3 ani. Fireste, va trebui facuta dovada ca Dumneavoastra ati prestat serviciu, iar angajatorul nu v-a platit.

Patronul are voie sa te concedieze cand vrea sa faca angajari?Cauza concedierii e ca muncitorul respecta legea si il impiedica pe sef ca sa faca ilegalitati,adica ii zice adevarul in fata,i s-a promis concedierea.Au vrut sa-l trimita in alt oras,unde firma are sediul,el avand probleme de sanatate,e in concediu.Dupa ce se intoarce la lucru,il pot concedia sincer fara un motiv bine intemeiat??Daca el ii denunta,are sanse sa castige procesul?

Alte discuții în legătură

Contract de munca pe perioada determinata chance1 chance1 Angajatorul are voie sa ma concedieze inaintea terminarii datei de expirare a contractului de munca pe perioada determinata? De exemplu, contractul meu expira ... (vezi toată discuția)
Restructurarea postului Ariana032481 Ariana032481 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie.....din motive total neintemeiate am fost anuntata ca mi s-a restructurat postul si mi s-a oferit alternativa unui ... (vezi toată discuția)
Legal criss_cluj15 criss_cluj15 Buna, Azi mi s-a spus ca intru in preaviz de 15 zile,daca eu nu am primit nici o notificare pot lua in calcul aceste 15 zile de preaviz? Cum pot proceda ... (vezi toată discuția)