avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... fara facultatea de drept mai poti deveni avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

fara facultatea de drept mai poti deveni avocat?

eu una zic ca nu dar poate nu am eu dreptate. am auzit fara sa vreau acest lucru.
deci...domnilor avocat intrebarea mea este: daca nu ai facultatea de drept poti fi avocat? adica daca ai alta facultate? ce? poti face alta facultate si apoi masterul in drept si poti desfasura activitatea de avocat dupa aceea? e posibil asa ceva?
sunt tare curioasa!:hammer:
Nu este posibil asa ceva..pentru mai multe lamuriri consultati Legea 51/1995 a profesiei de avocat.
Astea probabil ca sunt povesti...
La examenul de intrare in barou se depune un dosar care e musai ca contina si diploma de licenta (sau adeverinta de la facultate).
Asa ca...nu cred ca merge sa faci facultatea de piulite si saibe si sa devi avocat apoi.
Raspunsul este NU.

Va prezint mai jos extras din Lg 51/1995 r.

Dobandirea calitatii de avocat

SECTIUNEA 1
Conditiile de inscriere in avocatura

ART. 11
(1) Poate fi membru al unui barou din Romania cel care indeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman si are exercitiul drepturilor civile si politice;
c) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta lege;
d) este apt, din punct de vedere medical, pentru exercitarea profesiei.
(2) Indeplinirea conditiei prevazute la lit. d) a alin. (1) trebuie dovedita cu certificat medical de sanatate, eliberat pe baza constatarilor facute de o comisie medicala constituita in conditiile prevazute in statutul profesieib) este licentiat al unei facultati de drept sau doctor in drept;
ART. 13
Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
b) cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturi si libertati fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca;
c) cel caruia i s-a aplicat pedeapsa interdictiei de a exercita profesia, pe durata stabilita prin hotarare judecatoreasca sau disciplinara;
d) falitul fraudulos, chiar reabilitat.
ART. 14
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibila cu:
a) activitatea salarizata in cadrul altor profesii decat cea de avocat;
b) ocupatiile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocita de fapte materiale de comert


Nu mai e valabila nici varianta cu doctor in drept.
Nu exista decat examenul de admitere, pe baza diplomei de absolvent in drept.
ma gandeam eu ca altfel nu se poate dar eram curioasa dat fiind faptul ca mi-a zburat pe la ureche aceasta informatie...eronata.
va multumesc!

Alte discuții în legătură

Profesie in domeniul juridic Sebastian01 Sebastian01 Salut!Daca sunt la alta facultate,si imi iau licenta in sociologie sau psihologie,apoi fac un master in domeniul dreptului,pot ajunge ... (vezi toată discuția)
Admitere in avocatura dumutaadrian dumutaadrian buna ziua,se poate face stagiatura in profesia de avocatura daca exista o pedeapsa de suspendare de 3 ani pentru inselaciune?se poate ajunge sa se profeseze? (vezi toată discuția)
Doresc sa devin avocat sau consilier juridic anadascalu21 anadascalu21 Buna ziua. Am terminat facultatea SNSPA in 2007, administratie publica, si as dori sa fac facultatea de Drept la Universitate, se poate sa fac doar un an sau ... (vezi toată discuția)