Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Profesie in domeniul juridic
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Profesie in domeniul juridic

Salut!Daca sunt la alta facultate,si imi iau licenta in sociologie sau psihologie,apoi fac un master in domeniul dreptului,pot ajunge avocat,judecator,procuror?Sau ce pot deveni?
Extras din Lg 51/1995 privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat:
Art. 12. - (1) Poate fi membru al unui barou din România cel care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are exerciţiul drepturilor civile şi politice;
b) este licenţiat al unei facultăţi de drept cu durata stabilită de lege;
c) nu se găseşte în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute de prezenta lege;
d) este apt, din punct de vedere medical, pentru exercitarea profesiei.

Nu puteti accede in nici una dintre profesiile enumerate de dumneavoastra daca nu sunteti licentiat in drept!
CLASOR CONSULT, Consilier juridic