avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Profesie in domeniul juridic
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Profesie in domeniul juridic

Salut!Daca sunt la alta facultate,si imi iau licenta in sociologie sau psihologie,apoi fac un master in domeniul dreptului,pot ajunge avocat,judecator,procuror?Sau ce pot deveni?
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 21:09, 12 Februarie 2013
Extras din Lg 51/1995 privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat:
Art. 12. - (1) Poate fi membru al unui barou din România cel care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are exerciţiul drepturilor civile şi politice;
b) este licenţiat al unei facultăţi de drept cu durata stabilită de lege;
c) nu se găseşte în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute de prezenta lege;
d) este apt, din punct de vedere medical, pentru exercitarea profesiei.

Nu puteti accede in nici una dintre profesiile enumerate de dumneavoastra daca nu sunteti licentiat in drept!
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
CLASOR CONSULT, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fara facultatea de drept mai poti deveni avocat? hopeless1 hopeless1 eu una zic ca nu dar poate nu am eu dreptate. am auzit fara sa vreau acest lucru. deci...domnilor avocat intrebarea mea este: daca nu ai facultatea de drept ... (vezi toată discuția)
Cadru mi pensionat medical-poate sa se prezinte la exemenul de admitere in avocatura? leusan leusan Am o cuoistinta care a lucrat la MI ca ofiter..Datorita unui accident la picior l-a declarat inapt militar si l-a pensionat pe caza de boala. Acesta este ... (vezi toată discuția)
Admitere in avocatura dumutaadrian dumutaadrian buna ziua,se poate face stagiatura in profesia de avocatura daca exista o pedeapsa de suspendare de 3 ani pentru inselaciune?se poate ajunge sa se profeseze? (vezi toată discuția)