Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot da demisie dupa concediu medical ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot da demisie dupa concediu medical ?

Buna seara tuturor,

Am o intrebare legata de cererea de demisie cu sau fara preaviz cu acordul partilor.
Nu as vrea sa fiu nesimtita sa depun demisia in baza articolului 79 alin. (8) din codul muncii, asa ca voi sta in preaviz cele 14 zile calendaristice.
In fine, in toata luna mai am fost in concediu medical datotrita unui accident fizic, pana pe data de 28 mai.
Datorita motivului ca imi schimb resedinta in alt oras, si implicit locul de munca, pe data de 31 mai, in prima zi imediat lucratoare, doresc sa depun cererea de demisie la locul actual de munca.
Deci intrebarea mea este : Exista vreo lege care reglementeaza faptul ca nu as avea voie de a-mi depune demisia imediat dupa concediu medical?

Va multumesc anticipat,
Amalia
Demisia se poate depune la expirarea concediului medical. este un act unilateral de vointa art 79alin1 ... si poate fi aprobata de catre angajator fara a sta in preaviz (art 55 lit b - acordul partilor).
am rezolvat-o si pe asta :) multumesc :)
Este o mare confuzie, acordul partilor este un lucru , demisia este altceva.Cand reveniti din concediu medical, supuneti atentiei angajatorului incetarea cim cu acordul partilor art. 55b din CM, daca nu este de acord atunci inaintati demisia cu art.79(1) si maximum 15 zile calendaristice trebuie sa acordati preaviz.
bogosianu a scris:

Demisia se poate depune la expirarea concediului medical. este un act unilateral de vointa art 79alin1 ... si poate fi aprobata de catre angajator fara a sta in preaviz (art 55 lit b - acordul partilor).

Demisia este un act unilateral din partea salariatului si nu necesita acordul angajatorului.
Nu confundati demisia cu incetarea c.i.m. cu acordul partilor (in acest caz, este nevoie de acordul angajatorului).
multumesc frumos.
am depus cererea de incetare a contractului de munca in baza art 55 lit. b din CM, marti, aceasta saptamana.
Pana pe joia viitoare sunt in preaviz, pt ca de la firma angajatoare asteapta dupa mine.
S-a rezolvat frumos :)