Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara invocare lege?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara invocare lege?

este important ca in cererea de demisie sa fie specificat vreun articol din Codul Muncii sau poate fi trecut doar motivul acesteia. Initial pe 1.04.2011, seful meu m-a pus sa semnez o demisie in care era invocat art. 55 lit. b din legea 53/2003, adica cu acordul partilor, fara preaviz, iar acum imi cere sa schimb demisia sa nu mai apara invocat niciun art.. multumesc anticipat pt raspunsuri
1. Art.55, lit.b) din Codul muncii (Legea 53/2003) inseamna incetarea CIM cu acordul partilor. Angajatorul si salariatul pica de acord asupra datei incetarii CIM (in acest caz Codul muncii nu porevede o perioada de preaviz).

2. Demisia este tratata de art.79 din Codul muncii:
Art. 79 - (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

3. Asadar trebuie sa specificati ce doriti: incetarea CIM cu acordul partilor sau demisie.
tudorvaleriu a scris:

1. Art.55, lit.b) din Codul muncii (Legea 53/2003) inseamna incetarea CIM cu acordul partilor. Angajatorul si salariatul pica de acord asupra datei incetarii CIM (in acest caz Codul muncii nu porevede o perioada de preaviz).

2. Demisia este tratata de art.79 din Codul muncii:
Art. 79 - (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

3. Asadar trebuie sa specificati ce doriti: incetarea CIM cu acordul partilor sau demisie.

seful meu imi cere sa semnez:
"cerere de incetare a activitatii din motive personale, incepand cu 01.04.2011, fara preaviz" dupa ce initial am semnat "cerere de incetare a activitatii in temeiul art.55, lit.b) din 53/2003,din motive personale, incepand cu 01.04.2011, fara preaviz"
daca semnez cererea sub aceasta forma are implicatii ulterioare asupra statului meu
1. Ce va pune seful sa semnati este o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii). Aceasta trebuie aprobata de angajator.
2. Nu are nici o implicatie asupra statutului dvs.
Formulati o simpla cerere de incetare a raportului de munca cu acordul partilor . Temeiul de drept al incetarii, in acest caz, il reprezinta art.55 lit.b C.mun. care poate fi sau nu mentionat in cererea dvs.
Va multumesc pentru raspunsuri. Am rezolvat asa cum m-ati sfatuit.