Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Situatie disperata,
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Situatie disperata,

Sal.

In vara anului trecut am facut schimb de masinii ptr o ora cu un prieten (la cererea acestuia).
La scurt timp dupa ce am plecat cu masina acestuia , pe drum am fost oprit de un echipaj de la pol . rutiera.
unde mi sau cerut actele masinii si alea mele.
-masina era in leasing , avea certif retinut si nu avea nr pe spate.
-mie doar imi expirese dovada de conducere (permisul era suspendat).
Am fost rugat sa merg cu masina in curtea pol. ptr clarificare (ei credea ca masina era furata).
La prima intersectie am oprit masina si am luato la fuga :) ca un nebun, lasand o pe prietena mea in masina. ulterior masina a ajuns in curtea pol. unde au constatat ca in portbagaj se afla un laptop, si au intrebato pe prietena mea cum ma numesc (la care ea a dat info incorecte). Dupa o saptamana pol. a facut rost de mandat de perchezitie al masinii (pe numele meu pe baza unor presupunerii ). Sa luat laptopul iar pe el sau gasit niste fraude pe net. Prietenul meu (posesorul ) a plecat din oras , si mie mia cazut acel laptop pe cap, sunt disperat. Acum am dosar penal ptr conducere fara permis, si vror sa ma bage la grup infractional organizat (ca bate mai bine ptr ei :( ). Eu unul sunt disperat , ca nu reusesc cum sa dovedesc ca laptopul nu era al meu, in circumstantele ca pe el se afla si poze .convorbirii pe mess ale posesorului de drept. Astept sfatul vostru .

P.S: Daca nu am fost destul de clar pot sa revin cu explicatzii.
Multumesc

man .. ce coincidente. esti o victima a coincidentelor .. iar tu total nevinovat.
e bine asa?
si cea mai mare coincidenta este ca prietenul tau s-a hotarat sa plece chiar acum ... Sa-ti lase masina pe mana politiei ... si sa nu te ajute ..

Maestre ... asa cum noi nu suntem niste fraieri sa inghitim povestea ... asa nici judecatorul nu va fi fraier sa dea crezare povestii tale.

Ai 3 infractiuni la activ, iar prietena ta 1.

Succes !

scuze .. ai vreo 5 infractiuni la activ ... daca stau si ma gandesc mai bine.
si cred ca se mai poate adauga inca una si pt. prietena.
Nu stiu ce sa-ti spun, chiar ca ne iei de prosti... Adica tu nu ai cerut de la prietenul tau actele masinii??? Sau nu stiai ca trebuie sa le ai? Asa cum nu intelegi poate de ce trebuie o dovada valabila daca ai permisul suspendat, nu? Sau de ce iti trebuie numere la masina, si in fata si in spate...

Ia-ti avocat! Atat pot sa-ti spun... Oricum, nu esti atat de speriat, poate esti chiar obisnuit cu drumuri la politie...

Oricum, Gavril, care e infractiunea de care s-ar face vinovata prietena? Ca nu vad, sincer...
Daca se poate sa isi dea cu parerea persoane calificate, nu orice gheorge.......

1. Masina era luata in leasing pe numele lui.
2.In masina sau gasit lucruri personale ale parintilor lui si ale lui (nimik al meu).
3.Pe laptop au fost gasite poze si mai multe kkt uri care nu am nici o legatura cu mine ( ma refer la analiza Encase ptr cunoscatorii).
4.Treaba sa intamplat acum 9 luni, dosar penal ptr permis nu sa incheput, stie cineva care este termenul de prescriere?

Si inca odata sa nu isi mai dea cu parerea niste paraleli, iar eu am avocat si tot nu o scot la capat, ganditi va ca si voi putetzi sa fitzi intr o asemena situatie chiar mai grava.
Iar ptr AVIL mai baiete cu poti sa vorbesti cand tu ai la profile
'''Societate civila avocati cu experienta in domeniile: civil, societar, imobiliar''' PENAL nu vad nicaieri.

Asa ca lasa ma ca si asa sunt suparat , eu nu am scris aici in speranta sa imi dea totzi ........sfaturi nasoale.