Filtrează articole după
Explicăm Legislația
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere carte de munca

Buna ziua ! Sunt angajata la o firma cu carte de munca si as dori sa-mi dau demisia si sa plec.Seful ameninta ca daca vrem sa renuntam ne inchide contractul cu litera i ca sa nu ne mai putem angaja.Ce as putea sa fac in acest caz ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:23, 27 Mai 2010
litera"i" nu mai exista in codul muncii. demisia este un act unilateral la dispozitia persoanei salariate. in cazul demisiei sinteti nevoita sa efectuati perioada de preaviz de 15 zile.
Va ameninta cu o concediere disciplinara . Acesta poate interveni atunci cand salariatul savarseste o abatere grava sau abateri repetate , nu numai de la disciplina muncii ci si de la regulile stabilite prin contractul individual de munca , contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern ( regulament care conform art. 258 lit. f din Codul Muncii este obligatoriu sa cuprinda <abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile>). Daca nu va regasiti in situatiile prevazute nu trebuie sa va intimidati. Gravitatea abaterii , daca ea exista , trebuie apreciata in urma analizarii detaliate a tuturor elementelor sale , a imprejurarilor de fapt in care a fost comisa , a consecintelor ei , a circumstantelor personale ale autorului . ( gradul de vinovatie , comportarea generala la serviciu , sanctiuni anterioare).

1. Va prezint un model de notificare de demisie:
Catre,
S.C. ____________

Domnule Administrator,
Subsemnatul(a) _________angajat(a) in functia/meseria ___________
la ________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 ( ) din Codul muncii.
Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de ____________ , iar cu data de _______ inceteaza activitatea mea la S.C. ______________ .
Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!

Data _____ Semnatura ____

2. Demisia nu se aproba de catre angajator ci se ia la cunostinta de ea.
3. Notificarea o faceti in dublu exemplar si o depuneti la registratura si pastrati un exemplar cu nr. de inregistrare.
4. In perioada preavizului dat6 de dvs. angajatorului trebuie sa mergeti la serviciu conform programului.
5. Pentru a va concedia disciplinar este o procedura greoaie pentru angajator si daca nu are motive temeinice poate fi atacata decizia in instanta de judecata.
6. Nu va speriati, daca aveti probleme luati legatura cu ITM care va poate ajuta.
Ultima modificare: Joi, 27 Mai 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisia fara preaviz chirilatamara chirilatamara buna seara. in cu data de 1 august 2011, fiind fortata de sef mi-am bagat demisia altfel a spus ca nu imi da banii pe concediu.a fast direct satisfacut ca ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate simona.elisa simona.elisa buna ziua , cum este afectat un salariat daca a dat cerere de lichidare la zi ., nu i a fost acceptata decat cu preaviz de 15 zile, iar el in preaviz a fost ... (vezi toată discuția)
Imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei de la resurse o contesta dorin.brezoi dorin.brezoi Subsemnatul Brezoi Dorin Stefan , angajat a S.C Premium Auto Motors S.R.L, in functia de consultant vanzari piese auto, va informez ca incepand din data de ... (vezi toată discuția)