Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei de la resurse o contesta

Subsemnatul Brezoi Dorin Stefan , angajat a S.C Premium Auto Motors S.R.L, in functia de consultant vanzari piese auto, va informez ca incepand din data de 09.10.2009, doresc sa intrerup raportul de munca dintre mine si societatea dvs., in conditiile art.79 din Codul Muncii
corect
Demisia, ca act unilateral de vointa a angajatului, presupune acordarea unui termen de preaviz de maxim 15 zile calendaristice de la data inreistrarii demisiei. Daca ati solicitat incetarea raportului de munca fix in data depunerii respectivei cereri, acest lucru implica si primirea unui accept din partea angajatorului. Deci, teoretic, trebuie sa se acorde un preaviz.
N-au ce contesta, la expirarea preavizului legal care-l dati angajatorului pentru demisie, contractul individual de munca se incheie.
Subsemnatul (a) _______________________________________, salariat la
___________________________________, în functia de ____________________,
va rog sa luati act de demisia mea, urmând sa încetez activitatea la data de
________________.
Perioada de timp dintre prezenta notificare si data încetarii activitatii reprezinta
preavizul de ___ zile calendaristice prevazut în contractul individual de munca. În
cazul în care doriti sa renuntati partial sau total la preaviz va rog sa-mi comunicati.
Data _______________ Semnatura ______

este bine sa o inregistrati si sa pastrati o copie
Nu va trebuie acordul angajatorului in cazul demisiei . Este un act unilateral de vointa al angajatului. Art. 79 mentionat de dumneavoastra contine 8 alineate . Doar in cazul art. 79 alin 8 puteti demisiona fara preaviz ( angajatorul nu-si indeplineste obligatiile contractuale ).