avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa unei firme fara activitate de la data ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa unei firme fara activitate de la data infiintarii

Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu o solutie pentru o rezolvare favorabila si cat mai putin costisitoare pentru mine, la urmatoarea problema:
-am o firma infiintata in anul 2004, fara nici un fel de activitate de la creare pana in prezent (asociat unic, care este si administrator);
-trimestrial am depus declaratia 100 cu impozit pe profit 0 (zero), iar semestrial declaratie de inactivitate;
-incepand cu 01.05.2009 a intrat in vigoare OUG 34 privind impozitul minim (2200 lei /an la firmele fara nici un fel de activitate); din nefericire nu am suspendat la momentul respectiv activitatea (scriptic, deoarece faptic oricum nu aveam nici un fel de activitate) si nici nu am facut demersuri de inchidere a firmei, deoarece costa 600-1000 lei;
-am continuat sa depun declaratia 100 cu impozit 0 (zero) pe trim. 2. 3, 4 /2009 (desi conform OUG 34 ar fi trebuit 367, 550, 550 lei), sperand ca incepand cu 01.01.2010 se va abroga ordonanta aceasta 34 atat de nedreapta pentru firmele fara activitate; am depus si Declaratie de inactivitate la 31.12.2009 la Registrul Comertului; la trimestrul 1 anul 2010 am depus decl. 100 de asemeni pe 0 (zero);
-de cateva zile am primit Notificare de la Admin. Finantelor Publice sa depun declaratia anuala 101 privind impozitul pe profit, pe care pana acum nu o depuneam, deoarece nu se poate depune pe 0 (zero); in notificare spune ca daca nu depun, imi stabilesc ei din oficiu obligatia, urmand sa existe posibilitatea declararii firmei ca si contribuabil inactiv;
-din discutia cu cei de la finante reiese ca o data cu declararea ca inactiv, se face cazier fiscal pe numele administratorului-persoana fizica, ceea ce am inteles ca e o chestiune foarte delicata (Solutia lor ar fi sa declar in decl. 101 sumele pe care nu le-am declarat in 2009 adica 367+550+550 lei, urmand sa platesc cand am bani, in schimb impozitul minim merge in continuare, cu 550/trimestru);
-Intrebarea ar fi cum as putea sa ies din povestea asta cu cat mai putine costuri financiare (prin lichidare, faliment al firmei sau alta cale); problema este DACA, in cazul meu, dupa executarea silita a firmei sau dupa faliment se pot indrepta asupra administratorului ca persoana fizica (din unele zvonuri am inteles ca da – si aici e marea PROBLEMA – caci se va ajunge sa se faca poprire pe salariul fostului administrator sau pe alte venituri cand datoriile vor ajunge imense);
-toata chestiunea este fff urgenta, deoarece se acumuleaza datorie din impozit minim de 550 lei /trimestru; in schimb suspendarea activitatii la ORC sau inchiderea firmei implica plata datoriilor de pana acum, care au ajuns deja la 330+550+550 (pentru anul 2009) si 550 (pentru trim. 1 /2010), la care se adauga majiorari pentru neplata la termen; ca si alta conditie negativa, apare si modificarea recenta a modului de stabilire a penalitatilor pentru neplata la termen (care nu mai e 0,1% pe zi, ci e crescatoare: 0,05%/zi, apoi 5% si 15% din suma datorata).
Va multumesc pentru orice idee, fie cat de mica.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 20:29, 28 Mai 2010
Buna ziua !
Va sfatuiesc sa luati legatura f.f.urgent cu un avocat pentru a va rezolva problema in mod profesionist.
Cu stima !
Dizolvare lichidare radiere - fara plata imp minim

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O mana de ajutor Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Apelez la dv., pentru ca, firma neavand activitate, nu mi-am permis un contabil. In perioada functionarii impozitului minim, (sase trimestre), fiind ... (vezi toată discuția)
Declaratie 101 Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Am urmatoarea situatie:(pierdere total an 2009) tr I pierdere tr II profit am inreg 691=4411 430(in cotab) in decl 100 430 achitat 430 tr III ... (vezi toată discuția)
Mod de calcul impozit pe profit trimestrul iii levantica levantica Buna seara, va rog mult sa va uitati daca este corect cum am gandit : calcul impozit profit pe trimestrul III : venituri totale = 840,cheltuieli totale = ... (vezi toată discuția)