avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit mod de calcul impozit pe profit trimestrul III
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

mod de calcul impozit pe profit trimestrul III

Buna seara, va rog mult sa va uitati daca este corect cum am gandit :
calcul impozit profit pe trimestrul III :
venituri totale = 840,cheltuieli totale = 688, din care 367 impozit pe profit
840-688 = 152
152+367 = 519
519*16% = 83
83 - 367 =
in declaratia 100 nu mai trec impozit pe profit datorat, ci numai impoziul minim
este corect?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 00:52, 6 Noiembrie 2009
Banuiesc ca 367 este impozitul minim aferent trim II, stabilit in functie de cifra de afaceri din 2008, la trim III, din calcul va iese impozit 83, deci veti declara si plati impozitul minim (..si obligatoriu) de 550 lei.
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2009
Cornelia Tulpan, Contabil
parerea mea este ca are impozit pe profit aferent trim.lll 83 lei,iar in decl.100 completeaza la imp.profit 83, iar la forfetar cat i-a iesit din calcul.Va plati suma din forfetar (fiind mai mare)
Exact asta am spus. Dar nu poate trece ambele sume in declaratia 100. Va declara si va plati impozitul forfetar.
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2009
Cornelia Tulpan, Contabil
Acei 83 lei nu sunt impozitul pt trim III, ci impozitul pe tot anul. Pt ca in trim anterioare a avut impozit cumulat mai mare, impozit calculat aferent trim III este 0.
De declarat si de plata este impozitul forfetar.

Daca din calcule ar fi iesit un impozit de plata calculat mai mare decit cel aferent primelor 2 trimestre, dar mai mic decit impozitul forfetar, se trece acea suma in decl 100 pe prima coloana "impozit calculat" iar cel forfetar pe coloana "impozit minim". La rindul "Total obligatii de plata" se va aduna acel impozit minim, deci acea suma este de plata.
poate gresesc,dar cred in continuare ca declaratia 100 se completeaza la rubrica datorata cu suma de 83 iar la imp.minim 550 (atentie: numai in cazul cand imp.profit< impozitul minim ) pentru ca la declaratia 101 se va putea verifica si calcula diferenta dintre imp.pe profit aferent anului 2009 si imp.minim.Art.11.3 . din Normele metodologice spune "Pentru definitivarea impozitului pe profit aferent trimestrului al IV-lea al anului 2009, din impozitul pe profit calculat cumulat de la inceputul anului se scade impozitul pe profit aferent perioadei precedente, inclusiv impozitul minim datorat, dupa caz, pana la nivelul impozitului minim datorat in cursul anului fiscal."Poate comentam impreuna acest articol.Multumesc.

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit pe trim. iv niko 94 niko 94 Noi ne incadram la impoz forfetar pe trim de 2150 lei.In trim.III am platit 2747 lei, in trim IV cum se procedeaza: 1Se plateste impz forfetar, adica 2150 ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 profit an 2009 consela consela la 31.12.2009 am urmatoarea situatie: impozit ptofit anual calculat cumulat =3869 transa impozit forfetar cf cifra afaceri 2008= 5733 imp profit trim I ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 aida1 aida1 Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine. Trim.I - pierdere Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367 TrimIII - ... (vezi toată discuția)