Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit O mana de ajutor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

O mana de ajutor

Buna ziua. Apelez la dv., pentru ca, firma neavand activitate, nu mi-am permis un contabil. In perioada functionarii impozitului minim, (sase trimestre), fiind "pe dinafara", nu am platit nimic, depunand decl. 100, 300 si 101 cu zero, inclusiv decl. semestriala de lipsa de activitate, de la infiintare. In ian. 2011, afland ca sunt dator statului cu imp. minim pe sase trim. plus ceva penalitati si dobanzi, am achitat cca un sfert din suma si am depus decl. rectif. 710 pt. cele sase trim. si decl. 101 cu suma celor trei trim. din 2009, care, la vremea ei, fusese cu zero.
Dupa cateva zile, ma interesez cat as mai avea de platit, mi se spune diferenta, pe care o achit imediat, pt. a nu mai curge dobanzi. Dupa care depun decl. 101 pt. anul 2010, in care am trecut suma cuvenita trim.I,II si III din 2010, suma trecuta si in decl. rectif. depuse in urma cu o luna.
Cu ocazia vizitei din aprilie, aflu de la ad-tie ca sunt dator cu alti bani, urmare a depunerii ultimei decl. 101.
Spuneti-mi, va rog, sunt bun de plata, sau am gresit depunand ultima 101, si ce as avea de facut, pentru ca destul am contribuit la buget, nevinovat. Recunosc, si necunoscator.
Cu multumiri, A. Lungu

Ma gandesc sa s-or fi dublat niste sume din declaratii ...
La declaratia cod 100 pe decembrie nu ar fi trebuit declarat nimic, daca 101 depuneati pana pe 25 .o2.2011
Ar trebui sa aveti de plata :
367 ( mai, iunie 2009 ) + 2x 550 ( 2 trim 2009) + 3 x 550 trim 2010 = 3117 lei baza si majorari aferente ( care si acestea s-au modificat la un moment dat...) dar in mare , cam 3400 lei ar fi de platit .
Declarat- la fel, 3117 lei
Reveniti cu modul de declarare, pe fiecare declaratie in parte .
Firma e mai veche de 01.01.2009, nu ?
Magda Staicu, Consultant fiscal
Buna seara,doamna.
Intr-adevar, firma a fost infiintata in iulie 2007. In ian.2011 am depus cele 6 declaratii 710 pentru cele 6 trimestre, plus declaratia 101 aferenta lui 2009. Obtin o fisa sintetica si achit ce rezulta din ea. In 25.02.2011(din exces de zel?) depun si declaratia 101 pentru anul 2010 unde am trecut suma de 1650 lei (totalul celor trei decl. 100) la pct.2,3 si 6 capitol C.
Nu cumva de aici mi se trage?
Multumesc pentru atentia acordata,A.L.
>
Buna seara
Cat este datoratul pe fisa sintetica ?
Baza si accesorii separat .
Buna ziua.
Obligatie de plata=5855
Obligatie de plata neachitata=1595
Dobanda calculata si neinstituita=65
Pen. de intarz. calc. si neinstit=83
Incasari=4260
Banuiesc ca baza ar fi suma pe cele 6 trimestre, adica 367, 550, 550, 550, 550, 550, 550 = 3117, restul, D-zeu cu mila, am platit inca 1143 lei.
Acum mi se mai cer inca 1595 lei, urmare depunerii decl. 101 eronat completate, zic eu. Pe care am refacut-o, trecand suma de 1650, aferenta celor 3 trim. din 2010, la pct. 5 nu 6 de la lit. C.
Cu stima, A. Lungu
Cu siguranta este declarat eronat si trebuie corectat, pentru ca nu are rost sa platiti ceea ce nu datorati.
Apoi, daca lasati asa , diferenta aceea genereaza accesorii .
Nu inteleg totusi diferenta din ce provine (5855-3117=2738 ; hai sa zicem ca in loc de 367 a fost 368 , ar ramane 2370 care nu se imparte la 550 ....)
Cred , totusi, ca eroarea provine din declaratia 101 .
Regula pentru 101 este ca la rd 6 la declaratia pentru septembrie 2010 ( pentru ca in 2010 se depun 2 declaratii 101 ) sa fie 0 iar la cea de la decembrie 2010 tot 0 pentru ca imp minim s-a anulat de la 01.10.2010.
Aveti mai jos un link cu normele de completare .
[ link extern ]