Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt auto - intrebari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt auto - intrebari

Buna seara,

Acum mai bine de un an, un "prieten", m-a rugat sa il duc pana la iubita lui, cu masina mea. Dupa ce am ajuns la destinatie, mi-a zis sa il astept 15 - 20 de minute, pentru ca apoi sa se intoarca inapoi cu mine in cartier. Dupa aproximativ 20 de minute, tipul s-a intors cu ceva in geaca care o avea pe el, nefiind treaba mea, am considerat ca nu am de ce sa il intreb ce si cum(prostia mea!). Nu am plecat bine de acolo ca dupa vreo 10 minute am fost tras pe dreapta de un echipaj de politie si ghici ce? Respectivul sparsese 3 masini, am fost rugat sa merg la sectie, sa dau o declaratie (nu m-a crezut nimeni ca nu am stiut ce are de gand sa faca respectivul si mi s-a spus ca si eu o sa patesc ce pateste el). Ok, am ajuns acasa, dupa un an si cateva luni(asta fiind saptamana aceasta) primesc o hartie in care scria ca trebuie sa ma prezint la procuror si "invinuit: furt auto", am ramas MASCA!!! Am fost acolo, mi-a zis cica ca e prima abatere si nu o sa ma aresteze si ca o sa fiu chemat in fata unui judecator!

Ceea ce as vrea sa stiu este:

Am nevoie de un avocat(nu s-au deplus plangeri(din ce mi s-a spus)?
Cat timp va dura pana va trebui sa ma prezint la judecator(aproximativ))?
Aveti nevoie de un avocat, pentru ca va trebuie administrate probe solide care sa va dezincrimineze.
Nu dati nicio declaratie decat in prezenta unui avocat.
Furtul se pedepseste cu inchisoarea.
Pana veti ajunge in fata instantei va mai dura, depinde de complexitatea cauzei.
Daca sunteti acuzat din eroare trebuie sa va angajati avocat.
Mai exista si posibilitatea ca cel ce a comis furturile sa fi declarat ca ati stiut pentru ce l-ati dus in acel loc.
Totusi in conditiile in care declaratia dvs. nu se coroboreaza cu declaratia hotului nu inteleg care sunt probele impotriva dvs.
Dupa parerea mea trebuia sa va angajati mai demult avocat pentru a va apara.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru raspuns, am dat deja 3 declaratii, am uitat sa mentionez, imi cer scuze.

Am dat doua declaratii atunci, iar apoi am fost chemat din nou la politie, dupa aproximativ 6 luni, unde am dat a treia declaratie.

"Nu dati nicio declaratie decat in prezenta unui avocat." - nu am stiut :(

Va multumesc inca o data pentru raspuns
Este probabil vorba despre o sesizare din oficiu sau ca urmare a unui denunt,in urma careia persoana a fost surprinsa cu obiectele furate in posesie,in masina dvs.
Problema dvs este sa puteti dovedi cu probatorii(acte,martori,alte probatorii acceptate de lege)neimplicarea in niciun fel in infractiunea furt calificat comisa de cealalta persoana.
Pana la proba contrarie,probabil ca vi s-a retinut in sarcina,complicitatea la furt calificat,fapta sanctionabila la fel ca autoratul ,cu pedeapsa intre 3 ani si 15 ani
In aceasta situatie dificila,este bine ,daca aveti posibilitati financiare,sa angajati un bun penalist ca avocat pentru a beneficia de asistenta juridica calificata.
In functie de complexitatea cercetarilor si de alti factori,va mai dura pana ce dosarul va fi trimis instantei de judecata.
Va recomand sa dati prima declaratie,in prezenta aparatorului ales.

Radu Gabrian, Mediator
Daca ati fi intrat pe forum inca dinaite de a da prima declaratie ati fi stiut acest lucru.
Daca ati fost pus sub invinuire ati avut avocat din oficiu.Sau nici acest lucru nu l-ati stiut?

avocat Claudiu Lascoschi