Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina inregistrata pe persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina inregistrata pe persoana cu handicap

buna ziua,

as vrea sa achizitionez o masina de la o persoana cu handicap. problema este ca aceasta masina a fost adusa din Germania si a fost inregistrata de aceasta persoana cu handicap scutita de taxa de poluare.
din cate am inteles daca o cumpar trebuie sa platesc taxa de poluare. Este adevarat?

Art. 4 - Obligatia de plata a taxei intervine :
a) cu ocazia primei înmatriculari a unui autovehicul în România;
b) la repunerea în circulatie a unui autovehicul dupa încetarea unei exceptari sau scutiri la care se face referire la art. 3 si art. 9.Art. 3 - (1) Intra sub incidenta taxei, autovehiculele din categoriile M1-M3 si N1-N3, asa cum sunt acestea definite în RNTR2.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1):
a) autovehiculele apartinând misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care îsi desfasoara activitatea pe teritoriul României;
b) autoturismele echipate si destinate conducerii de catre persoanele cu handicap fizic grav si accentuat, asa cum aceste persoane sunt definite în Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile ulterioare, si care poseda permis de conducere;

Ligia Toma Paraschivescu, Avocat