avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto persoana cu handicap

Dupa cum spune OUG 9/2013:

Art. 3. (1) Timbrul se aplică pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 şi N1, N2, N3, astfel cum
sunt acestea definite în RNTR 2, cu excepția:
a) ....
b) autovehiculelor special modificate în scopul conducerii de către persoanele cu handicap, precum
şi în scopul preluării  şi transportării persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste
persoane sunt definite în Legea nr. 448/2006 privind protecția  şi promovarea drepturilor persoanelor cu
handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

La care se adauga:
(2) Excepția prevăzută la alin. (1) lit. b) se aplică numai pentru un singur autovehicul achiziționat în
decurs de 5 ani şi atunci când autovehiculul este în proprietatea persoanei cu handicap.
(3) Modificările speciale aduse autovehiculelor se înscriu de către Regia Autonomă "Registrul Auto
Român" în cartea de identitate a vehiculului.

Problema mea este in felul urmator:

In ianuarie 2009 tatal meu, care are handicap de gradul II (accentuat), a achizitionat un autoturism din Germania, care nu a mai fost inmatriculat datorita taxei de inmatriculare ridicate.
In martie 2011 a achizitionat si o autoutilitara, pe care a modificat-o la Romhandicap, si a fost scutit de plata taxei de poluare.

Acum ar vrea sa inmatriculeze si autoturismul, prin aceeasi metoda, insa nu stiu cum s-ar putea face, deoarece nu au trecut inca 5 ani de cand a fost achizitionata autoutilitara.

Puteti sa ma ajutati cu un sfat?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:49, 7 Octombrie 2014
In conditiile in care
In martie 2011 a achizitionat si o autoutilitara, pe care a modificat-o la Romhandicap, si a fost scutit de plata taxei de poluare
,pana la decaderea termenului legal prevazut de 5 ani,tatal dv nu mai poate beneficia de facilitatea scutirii taxei
Exista varianta inmatricularii autoturismului pe numele altei persoane care detine decizie/
certificat de incadrare in grad de handicap,urmand ca la decaderea termenului de 5 ani,intre cei doi sa se incheie document autentificat de tranzactionare bun mobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu farkastiberiu farkastiberiu Buna ziua Persoanele cu handicap accentuat sunt scutite de plata TAXEI DE MEDIU la inscrierea unei masini ??? cu stima tiberiu farkas (vezi toată discuția)
Scutire taxa de mediu persoana cu handicap bigdady931 bigdady931 Buna ziua Va rog daca ma puteti lamuri cu privire la taxa de mediu pt.inmatricularea masinilor pt.persoanele cu handicap gradul 1.(persoana este in carucior ... (vezi toată discuția)
Taxa auto - persoana cu handicap in intretinere my2007 my2007 am in intretinere un copil de 2 ani cu un handicap grav. As vrea sa stiu daca pot inmatricula un autoturism fara sa platesc taxa auto, si care ar fi legislatia ... (vezi toată discuția)