Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AJUTOOOR !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AJUTOOOR !!!

pentru vanzarea unui imobil,unul dintre mostenitori a imputernicit alt mostenitor(sora lui) pt a se putea semna vanzarea imobilului in absenta acestuia(pt ca a trebuit sa plece).acum el s-a intors,si vanzarea nu s-a efectuat.
ne ameninta ca nu mai semneaza actele chiar daca noi am acceptat un avans de la cumparator.
poate sa mearga la notarul respectiv care a facut procura si sa o anuleze ???
depindem iar de el pt semnarea actelor sau ne putem folosii in continuare de procura?
(el ne tot ameninta ,vrea mai multi bani decat i se cuvin iar daca nu-i dam, nu semneaza)
multumesc,un raspuns mic de la d-vs inseamna foarte mult pt mine!
NU-MI POATE RASPUNDE NIMENI???
procura este un act prin care se atesta mandatul el al vrea sa revoce acest mandat? pe ce motive? ce motive pot exista pentru a inceta mandatul? cred ca ar fi bine sa studiezi partea asta!
vrea sa anuleze procura, sa ne poata ameninta pe noi ca nu semneaza actele de vanzare a imobilului.
a fost plecat 3 zile,timp in care era posibil semnarea actelor.....dar din pacate s-a amanat semnarea lor.
noi am primit un avans de la vanzator si toti mostenitorii sunt de acord cu vanzarea,chiar si el a semnat la agentia imobiliara care intermediaza tranzactia ,cum ca este de acord.
iar acum ne ameninta ca daca nu-i dam fiecare cate 1000 euro.nu mai semneaza actele de vanzare,iar treaba e mai complicata:
noi cu avansul am achitat datoriile la intretinere(3500euro),clientul are dosarul pt. credit aprobat,deci.....
(mai trebuie sa iasa cf-ul si neurmarirea fiscala zilele astea) si trebuie sa semnam.
poate sa mearga la notarul respectiv si sa anuleze imuternicirea catre sora lui pe motiv ca el este in oras si poate semna chiar el???
mandatul este valabil pana la revocare....daca el vrea il revoca.... mai mult daca a fost dat pentru perioada cat lipseste din localitate...intoarcerea lui il revoca..... dar daca a semnat si el la agentia imobiliara si-a asumat singur o obligatie pe care daca nu o respecta cumparatorul sau agentia se pot intoarce impotriva lui pt despagubiri....voi nu aveti nici o obligatie sa ii dati bani mai multi....
Eu vad asa.
Daca s-a semnat un antecontract atunci si el este legat de acel antecontract pentru ca ati avut procura din partea lui.
Poate revoca procura dar asta nu inseamna ca nu are de dat banii inapoi.

offtopic: n-am vazut ca deja ati primit raspuns...
Gabriela Mihai, Avocat