Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatoria intre o romanca si un arab.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatoria intre o romanca si un arab.

Buna ziua. Sunt nou pe forum. S-ar putea sa nu fi postat chiar unde trebuie...sorry
Am o intrebare despre casatoria intre o romanca si un barbat arab.Arabul dupa casatoria vrea sa preia numele de casatorie al sotiei sale.casatoria va avea loc in Romania.Ma intereseaza dupa cat timp arabul va primi buletin de romania si restul actelor??sau cel fel de cate va primi el dupa casatoria cu o romanca, stiind ca ei for locui in romania dupa casatorie.
astept raspunsuri va rog.

stima,
cetatenia nu o va primi. dar i se va da un permis de sedere pt 5 ani pe care trebui sa-l reinoiasca. si va putea sa-si faca si o carte de identitate provizorie
Dupa casatorie se va elibera certificatul de casatorie .. pe baza acestuia si a altor acte se poate obtine cartea de rezidenta.
Pentru aceasta, depuneti urmatoarele documente la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti:
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) act de stare civila care atesta casatoria/dovada legaturii de rudenie;
d) certificatul de inregistrare al sotului;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.
freeelis a scris:

Dupa casatorie se va elibera certificatul de casatorie .. pe baza acestuia si a altor acte se poate obtine cartea de rezidenta.
Pentru aceasta, depuneti urmatoarele documente la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti:
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) act de stare civila care atesta casatoria/dovada legaturii de rudenie;
d) certificatul de inregistrare al sotului;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.

ma intereseaza in special, dupa casatorie si dupa ce pe certificatul de casatorie arabul va avea automat alt nume de familie.
el isi va putea face un alt pasaport cu noul nume...?? si in cat timp de la casatorie are dreptul sa isi faca noul pasaport
va multumesc. astept un raspuns
Sigur ca isi poate face alt pasaport, cu noul nume – ori prin ambasada tarii sale (daca aceia au acest serviciu consular) ori mergand in tzara de origine pentru a-si schimba pasaportul.
Chiar si a doua zi dupa casatorie poate face cerere pentru noul pasaport – dar nu la autoritatile romane, pentru ca nu este cetatean roman nici dupa casatorie.
va multumesc mult, m-am cam lamurit .=D>=D>=D>=D>=D>