Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... legislatia dreptului de obtinere a cetateniei romane
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

legislatia dreptului de obtinere a cetateniei romane

in curand urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean pakistanez in Pakistan,dar am convenit de comun acord ca daca intr-o saptamana nu vreau sa locium in tara lui atunci venim in Romania ,dar va rog tare mult sa ma informati cum si ce trebuie sa fac ,pasii care trebuie sa ii urmez pentru a obtine cetatenie romana sotului meu ,pentru a trai in Romania?
Prin casatoria cu un cetatean român, sotul nu primeste automat cetatenia romana asa cum se intampla in Pakistan, Arabia Saudita, Bahrein, Iran, etc ci trebuie sa rezideze in România pentru minim 5 ani înainte de a primi cetatenia română.

Legea aplicabila este legea nr 21/1991.

Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
(2) Termenele prevazute la alin. (1) lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in urmatoarele situatii:
a) solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international;
b) solicitantul este cetateanul unui stat membru al Uniunii Europene;
c) solicitantul a dobandit statut de refugiat potrivit prevederilor legale in vigoare;
d) solicitantul a investit in Romania sume care depasesc 1.000.000 de euro.
(3) Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la alin. (1) lit. a).

Dupa ce va casatoriti in Pakistan cu viitorul sot va trebuii sa transcrieti casatoria dvs la Ambasada Romaniei la Islamabad. Dupa ce transcrieti casatoria in Romania prin ambasada va trebuii sa solicitati tot la ambasada emiterea unei vize de lunga sedere pentru membrii de familie care se elibereaza de urgenta

Pentru viza aveti nevoie de :
certificatul de casatorie sau, dupa caz, dovada existentei legaturii de rudenie sau a calitatii de partener;
b. dovada asigurarii medicale pe perioada valabilitatii vizei;
c. certificatul de cazier judiciar sau alt document cu aceeasi valoare juridica, eliberat de autoritatile din tara de domiciliu sau de resedinta a strainului.

Taxa de viza este de 120 Euro si se achita in statul in care faceti solicitarea.

Dupa ce ajungeti in Romania va trebuii sa solicitati emiterea unei Carte de Rezidenta pentru membrii de familie.

Pentru cartea de rezidenta aveti nevoie de:
a. cerere;
b. documentul de trecere a frontierei (pasaportul, titlul de calatorie, etc.) original si
copie;
c. documentul de identitate al cetateanului roman, original si copie;
d. certificatul de casatorie eliberat de autoritatile romane original si copie (in cazul in
care casatoria s-a incheiat in strainatate, certificatul va fi transcris la Oficiile de
Stare Civila din Romania);
e. declaratie scrisa din care sa rezulte ca strainul nu mai are incheiata o alta
casatorie;
f. dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are
resedinta pe teritoriul Romaniei in original si copie;
g. dovada asigurarii sociale de sanatate;
h. adeverinta medicala;
i. taxe.

Legislatia româneasca nu accepta si nici nu recunoaste casatoriile bigamice ori polibigamice.

Alexandru Munteanu, Avocat
Nu se poate spune mai mult nici mai bine. @alex. :thumbup:
Doar cateva informatia utila: ambasada romaniei la Islamabad:
Adresa:
House no.13, Street 88, Ramna G 6/3, Islamabad
Telefon: 00-92-51-2826514; 00-92-51-2825457; 00-92-51-2821673
Telefon: 00-92-51-206963 (sectia consulara)
Fax: 00-92-51-2826515
E-mail: romania@isb.comsats.net.pk; amb.rom.isb@gmail.com
E-mail Sectie consulara: csromania2007@gmail.com