Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatia in anulare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatia in anulare

contestatia in anulare depusa in termenul de 15 zile la Curtea de apel ,anuleaza executarea unei hotarari care este investita cu formula executorie ?
Nu suspenda executarea.
Mai precis un angajat al nostru are o astfel de hotarare investita cu formula executorie si a venit la seful institutiei sa fie repus in drepturi insa acesta a intervenit in termenul legal de 15 zile cu contestatie in anulare la recursul castigat de angajat ,va trebui sa-l angajeze chiar daca se judeca contestatia ,datorita acestei formule executorii?
Contestatia in anulare este o cale extraordinara de atac nesuspensiva de executare. Prin urmare, hotararea atacata poate fi pusa in executare daca nu s-a solicitat suspendarea executarii ei.
Angajatul trebuie sa puna in executare hotararea pe care o are.
in cat timp se solicita suspendarea executarii ei de la data luarii la cunostinta de angajator ?
Suspendarea executarii trebuia solicitata instantei prin cererea de constestatie in anulare ...