avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA ( VAT ) pentru importuri extra UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA ( VAT ) pentru importuri extra UE

Buna ziua,

Am o afacere online si am importat multa marfa din Thailanda.Toate actele de import sunt corecte si as dori sa aflu daca se poate recupera TVA-ul platit in Romania sau cel platit in Thailanda ( inclus in pretul de achizitie ) . Care este procedura si mai ales care sunt riscurile cu autoritatile ? Va multumesc pentru timpul acordat.
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 19:06, 9 Iunie 2010
sunteti inregistrat in scopuri tva in romania?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pt marfa di import LUIZAION LUIZAION cum inregistrez tva pt marfa din import destinata revanzarii? platesc tva la marfa + adaos comercial, e foarte mult (vezi toată discuția)
Tva albulescu albulescu Buna seara,daca o sc din Spania factureaza livrarea unor anumite materiale unei sc din Ro,in factura este prevazut tva,sc din Ro.poate cere deducerea sau ... (vezi toată discuția)
Import din ue fara tva si vinzare in romania nordelectric nordelectric Buna ziua, Vreau sa import marfa fara TVA din UE. si sa o vind in R omania.Cum pot evita plata TVA sau cum pot vinde aceasta marfa fara TVA.Sa-mi fac firma ... (vezi toată discuția)