Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort ramas in ceata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort ramas in ceata

divotul s-a pronuntat in 5 dec. 2006, dar fosta a facut recurs.
recursul s-a judecat in martie, dar nici pana azi nu ni s-a comunicat, nici mie nici avocatului, rezultatul sedintei. Am reusit sa obtinem o copie a minutei sentintei, in care se specifica faptul ca se poate face contestatie in 15 zile de la comunicare. Dar nici pana azi nu am primit comunicarea , ceea ce face imposibila o eventuala contestatei sau chiar investirea primei sentinte cu titlu definitv. Ce pot face in acest caz, deoarece a trecut mai bine de un an de la inceperea procesului de divort, si 5 luni de la pronuntarea sentintei de divort, sentinta care inca nu poate fi definitiva!!!! Starea mea civila este total in ceata....
va rog sa imi dati un sfat...
deciziile din recusr sunt irevocabile...consecinta...nu se comunica......av. ar trebui sa stie...daca nu iti place decizia poti contesta de la pronuntare....daca vrei sa vezi decizia platesti o taxa de timbru si ceri copie legalizata...sau nu...
Sa intelegem: prima instanta a decis in 5 dec 2006, nu? Ceea ce inseamna ca a cea sentinta era atacabila cu apel si nu cu recurs... oricum: cum adica "ati reusit" sa vedeti minuta? Asta se vede a doua zi dupa termen la condica. Nu e nimic extraordinar.
Cu privire la hotararea din apel care nu s-a comunicat... au trecut abia 2 luni de la judecare. Desi ar fi fost normal sa se comunice, am avut hotarari care mi s-au comunicat si dupa 6 ori 8 luni. Poate nici nu e redactata. Daca va grabiti duceti-va si vorbiti cu judecatorul sau grefierul de caz; grefierul mai bine. Ii spuneti ca va grabiti, ca deja au trecut 2 luni, il rugati frumos si, de regula, va ia in seama cererea. Intotdeauna am gasit intelegere si nu am dat niciodata nimic, sa nu intelegeti gresit ca va recomand sa dati spaga. Volumul de munca ii determina sa intarzie si nu faptul ca stau degeaba.
Avocatul dv. s-a dus sa intrebe de ce dureaza atat?
Bafta!
~ Conținut șters la cerere ~
Da nu zice omu' ca vrea sa faca nici un recurs... #-o

Si unde ai auzit tu pronuntarile din sedinte publice? Ca eu am avut clienta care a stat in instanta si s-a dus la presedintele instantei ca ea vrea sa auda pronuntarea si tot n-a auzit nimic. E doar teorie...
Oricum, pronuntarea inseamna minuta, restul hotararii este in esenta tot ceea ce s-a intamplat pe parcursul lui si se redacteaza ulterior.
Liliana Gradinaru, Avocat

Sa intelegem: prima instanta a decis in 5 dec 2006, nu? Ceea ce inseamna ca a cea sentinta era atacabila cu apel si nu cu recurs... oricum: cum adica "ati reusit" sa vedeti minuta? Asta se vede a doua zi dupa termen la condica. Nu e nimic extraordinar.
Cu privire la hotararea din apel care nu s-a comunicat... au trecut abia 2 luni de la judecare. Desi ar fi fost normal sa se comunice, am avut hotarari care mi s-au comunicat si dupa 6 ori 8 luni. Poate nici nu e redactata. Daca va grabiti duceti-va si vorbiti cu judecatorul sau grefierul de caz; grefierul mai bine. Ii spuneti ca va grabiti, ca deja au trecut 2 luni, il rugati frumos si, de regula, va ia in seama cererea. Intotdeauna am gasit intelegere si nu am dat niciodata nimic, sa nu intelegeti gresit ca va recomand sa dati spaga. Volumul de munca ii determina sa intarzie si nu faptul ca stau degeaba.
Avocatul dv. s-a dus sa intrebe de ce dureaza atat?
Bafta!

imi cer scuze, dar nu prea cunosc termenii avocatesti privitori la apel sau recurs. Dar, da, aveti dreptate, prima instanta s-a pronuntat in 5 decembrie si a urmat apelul (eu ii ziceam recurs!, scz.). Am spus ca am "reusit" sa vad minuta, deoarece abia dupa vreo luna de insistente la avocat, s-a dus sa-mi aduca o copie a acelei minute. Mentionez ca eu locuiesc acum in Cluj, iar avocatul de din Timisoara, lucrez in cadrul armatei si nu prea am cand sa merg sa ma ocup de aceste hartii, cu atat mai mult cu cat l-am angajat pe avocat sa se ocupe de tot. Si eu l-am rugat sa mearga sa insiste pentru redactarea hotararii dar mereu imi spune ca nu poate face nimic pana nu se comunica la domiciliul avocatial. Sunt convins ca exista un munte de acte ce trebuie intocmite de judecator, si nu inteleeam de ce avocatul meu, care ar avea acces mult mai rapid decat mine, nu poate insista in obtinerea acelei hartii. Mi-e teama sa nu fie delasare sau alte motive, pe care inca nu le inteleg... Sincer, as dori sa se termine cat mai repede totul, chiar si partajul, ca sa imi pot vedea de viata mea.

Si inca o intrebare, daca nu sunt prea tupeist : am obtinut sa-mi vad fetita in a 2 si a 4 sambata din luna, iar fosta nici nu se gandeste sa accepte alte termene, in cazul in care nu am putut, din motive obiective, sa merg la vizita. Pot face ceva in acest sens, pentru ca , daca scap o vizita, nu mai am posibilitatea decat abia peste urmatoarele 2 saptamani.
Va multumesc.