avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta in procesele civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta in procesele civile

Va rog sa imi spune-ti in cat timp trebuie sa ajunga hotararea acasa dupa terminarea procesului (prima instanta), avand in vedere termenul procedural pentru apel.
Procesul in prima instanta s-a terminat in 13.01.2009, cand judecatorul cauzei a spus,, amanam pronuntarea pentru data de 16.01.09, perioada in care avocatii partilor , vor depune concluzii scrise la dosar". In ziua pronuntarii respectiv 16.01.2009 am gasit decizia in condica, dar pe Portalul Instantelor de Judecata decizia era luata de pe 13.01.07.
Sunt parte care a pierdut si vreau sa fac apel, dar dosarul nu este la Registratura se spune ca este la judecator pentru solutionare.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac .

Va multumesc.
Cu respect, Luncanu Ionel
Ultima modificare: Duminică, 1 Februarie 2009
LUNCANU IONEL, utilizator
Cel mai recent răspuns: janine783 , utilizator 23:23, 11 Septembrie 2009
In mesaj mentionati 3 date, care este data pronuntarii hotararii ? 16.01.2009, 16.01.2006 sau 13.01.2007 ... cred ca este o eroare de scriere :)
Codul de procedura civila nu prevede un termen in care se comunica hotararea, insa termenul pentru exercitarea caii ordinare de atac a apelului este de 15 zile de la data comunicarii hotararii primei instante.
Data pronuntarii gasita pe Portalul Instantelor de Judecata este 13.01.2009, dar dupa sedinta de judecata din 13.01.2009 judecatorul a dispus amanarea pronuntarii pentru concluzii scrise in data de 16.01.2009.
Da, a fost oeroare de scriere, dar am corectat-o.
Intrebarea finala este: cat trebuie sa astept sa am in mana Decizia scrisa si motivata?
Ultima modificare: Duminică, 1 Februarie 2009
LUNCANU IONEL, utilizator
1. Da, pana nu va fi redactata hotararea, dosarul va sta la judecator, respectiv grefier, daca cel din urma o tehnoredacteaza.
2. Codul de procedura civila prevede un termen de 30 de zile in care judecatorii ar trebui sa redacteze hotararile; numarul mare de cauze aflate pe rolul instantelor nu le permite sa respecte acest termen.
3. Termenul de exercitare a caii de atac a apelului curge de la data primirii, prin posta, a hotararii judecatoresti.
Pentru linistea dvs., puteti depune la instanta care a pronuntat hotararea o cerere prin care declarati apel, aratand in final ca veti motiva apelul in fapt si in drept dupa ce va va fi comunicata hotararea.
Va multumesc pentru raspuns.
Cu respect, Luncanu Ionel
Daca data de 16.01.2009 este data pronuntarii hotararii, teoretic, in 30 de zile de le pronuntare trebuie sa se faca redactarea acesteia. Insa acest termen este mult mai mare datorita volumului mare de lucru pentru un judecator.
Este posibil ca hotararea sa se comunice intr-un interval de timp mai mare de 30 zile.
Hotărârea se va comunica părţilor, în copie, în cazul în care este necesar pentru curgerea termenului de exercitare a apelului sau recursului (art.261 alin.3 teza I şi art.266 alin.3 C.proc.civ.) .

Alte discuții în legătură

6 luni termen cedo raportat la momentul prezent ContSters83715 ContSters83715 in noiembrie 2010 instanta de recurs la litigii de munca ( CAB) s-a prnuntat in condica... in ianuarie 2011 am xeroxat sentinta civila d recurs care nu se ... (vezi toată discuția)
Pronuntare sentinta BIGHY BIGHY Scuzati-ma ca va deranjez cu o intrebare dar nu m-am lamurit in privinta unui aspect.Solutia intru-un dosar penal urmeaza a fi data zilele astea, de unde pot ... (vezi toată discuția)
Cat de repede se afla solutia intr-o somatie de plata ContSters57430 ContSters57430 buna ziua am incheiat un contract de consultanta cu o avocata pentru un set de dosare cu somatii de plata. termenul de judecata a fost pe 27 martie 2009. ... (vezi toată discuția)