Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instanta competenta: civila sau comerciala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instanta competenta: civila sau comerciala?

In litigiu se afla doua societati comerciala,in discutie fiind constructia pe terenul altuia si accesiunea.Care instanta e competenta?Cea comerciala,partile fiind societati comerciale sau cea civila,nefiind vorba despre un litigiu privind activitatea comerciala a partilor?
pork, utilizator
daca as fi dupa mine as spune civil dar tinand cont ca am avut procese asemanatoare .. atunci as spune ca este comercial ..
Nici acum nu-mi dau seama de ce este comercial ... dar ..
Si eu am patit-o,iar instanta si-a motivat solutia pe art 5, parca, din C.com..Deci comercial,desi raman la parerea mea ca e o aberatie
este civil in situatia in care constructia pe terenul altuia s-a realizat fara consimtamantul scris al celeilalte SC si comercial daca a existat consimtamant scris ce poate fi interpretata conventie comerciala si asa ajungem si la competenta.(art. 4 C. Com)
ramane tot la latitudinea judelui...... in mod normal daca actiunea in litigiu nu are legatura cu activitatea comerciala a nici uneie dintre societati ar fi civil....dar daca va tine cont de faptul ca partile sunt comercianti.....poate zice ca e comercial....dupa intima lui convingere...;)
Este vorba de constructia pe terenul altuia,fara o conventie prealabila,constructorul fiind de buna credinta,avand ferma convingere ca este proprietar pe terenul pe care a construit.