Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT IMPRUMUT PERSOANE FIZICE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT IMPRUMUT PERSOANE FIZICE

multumesc pentru raspuns o iau de la capat mai explicit
am cumparat masina pe incredere fara nici un contract , masina avea 16 luni de leeaseng , in septembbrie 2005 a iesit din leaseeng a trecuto pe numele meu dar am fost la notar am facut un contract de imprumut sai achit pana in octombrie 2006 si ataiat o factura de pe societate pe mine am achitat bani dar la notar nu am anuntat cand am dat sumele de bani dupa 3 ani in 2010 imi spune ca tre sa dau bani sau imi ia masina care era pusa gaj,contractul a expirat data de bani de 3 ani, e corect sa sune dupa 3 ani, eu nu am nimic la mana nici o chitanta va rog spuneti ce ar trebui sa fac dupa 3 ani nu se prescriu contractele de imprumut
e prescrisa, nu-i dati atentie, asteptati sa actioneze in judecata.
in caz ca va fi nevoie, aveti dovada ca i-ati dat banii?
nu am dovada pe nimic, am contractul de imprumut bani , eu tebuia sa-i dau in fata notarului pana in octombrie 2006, iam dat dar fara notar, asa pe incredere in 2010 octombrie ma sune ca tre sai mai dau bani, dupa 3 ani in care nu a mai cerut nimic, nu a primit vreo somatie sau alceva, am si o facctura de pe societatea lor pe mine de 15.000 ron si contractul de imprumut bani , eu tebuia sa dau banii astia pana in octombrie 2006, in contract scrie in caz de nerestituire la termen a sumei eu imprumutatoarea voi putea investi prezentul contract cu formula executorie si cere executarea fara somatie, punere in intarzieresau judecata, prezentul act constituind titlu executoriu conf art.66 din legea 36/1995
va multumesc
din octombrie 2006, a avut la dispozitie 3 ani, pana in oct 2009, sa ceara incuviintare pt executare a acelui contract. daca n-a facut nimic, s-a prescris
da masina e la ei,ce pot sa fac acum, contractul de imprumut are v-o valoare, si am si o factura emisa in septembrie de ei adica societatea care a avut masina in leeasing cand a terminat leasingul a trecut-o pe mine, a fucut o fact si un contract de imprumut dar intre societatea lor si mine intre administratot adica pers fizica si mine tot persoana fizica, nu am nici un act sa dovedesc ca am dat banii, numai cu martori soferi de la firma pe care am trimis banii dar stii cum e nustiu daca mai recunosc
deci eu am ramas cu o factura cu un contract de imprumut ca le datorez lor bani si cu masina data la ei dar pe numele meu ce sa fac
va multrumesc
nu prea am intels ff bine mesajul dvs.
deci exisat un contract de imprumut in care dvs sunteti imprumutata?
pana la ce data trebuia restituita suma de bani?