Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dupa 3 ani recuperare bani la contract imprumut
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dupa 3 ani recuperare bani la contract imprumut

am cumparat o masina a unei societati inainte cu 16 luni de terminare leeaseng cu am facut nici un contract dar dar a facut un contract de imprumut notar si ataiat o factura am dat banii dar nu am chitanta , contractul de imprumut nu e anulat la notar dupa 3 ani de la expirarea termenului de dat banii la contract imi mai cere bani sau daca nu gaj masina ce drepturi am
va multumesc
Dreptul de a cere restituirea unei sume de bani este guvernat de institutia prescriptiei cu termen general de 3 ani.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator

[ link extern ]
uff, ce exprimare dificila!..daca masina e la dvs si vanzatorul nu vrea sa recunoasca plata conform intelegerii autentificate la notariat atunci, dvs aveti o problema ca nu ati cerut dovezi ale platilor.. cum ati dat banii asa, fara nici o siguranta ptr dvs? daca aveti macar martori ca ati facut platile, atunci il actionati pentru abuz de incredere daca insista sa va mai ceara bani