Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua.
In curind imi va expira si ultima sursa de venit care este ajutorul de somaj.
Intrebarea mea este cum procedez cu pensia alimentara datorata fostei sotii pentru copilul pe care il avem impreuna?
o aveti stabilita in suma fixa sau in procent?
puteti depunde cerere la instanta pt micsorarea ei
Daca veniturile s-au redus, veti fi obligat la plata pensiei de intretinere in functie de venitul minim pe economie.
Daca pensia a fost fixata in procent, atunci veti calcula singur cat aveti de dat.
Daca insa e stabilita in suma fixa, atunci veti face cerere in instanta pentru micsorarea ei.
Succes.
av.M.Hornea
Multumesc pt. raspunsuri.
Pentru clarificare: pensia alimentara a fost stabilita in suma fixa de 800.000 lei vechi (80 lei noi) la data de 29 noiembrie 2000.
poate totusi, puteti sa achitati cei 80 lei.
sotia poate cere oricand marirea ei, ceea ce v-ar duce la o plata de cca150 lei , nu conteaza ca nu aveti venituri, puteti fi executat silit (daca sunt ceva bunuri pe numele dvs)
Care sint urmarile legale daca nu mai platesc nimic si nici nu are ce sa execute silit?
Nu pot sa nu spun ca stiu oameni care n-au platit un leu pensie alimentara, s-au recasatorit si nu sint deranjati de nimeni si nimic. Daca exista posibilitatea asta de "jupuiala" legala - conform principiului "ai, n-ai - dai!" - cum de se intimpla astfel de situatii?
Si alt aspect: v-asi ruga sa detaliati un pic conditiile si bunurile in cazul unei eventuale executari silite.
Multumesc anticipat.