Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta sau dispozitie de incasare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta sau dispozitie de incasare?

Buna ziua!

Va rog, poate ma ajuta cineva cu un sfat: lucrez la o firma de instalatii in constructii, care in mod normal nu prea are clienti persoane fizice( deci nu are casa de marcat). Recent s-a realizat o lucrare pt. o persoana fizica, am intocmit factura , iar contravaloarea acesteia am incasat-o in numerar( in jur de 7.000 lei).Cum este corect: tai chitanta persoanei fizice sau dispozitie de incasare pentru suma incasata?
(Am inteles ca pt persoane fizice nu se mai taie chitanta?)
Orice societate comercială care lucrează corect eliberează facturi, chitanţe etc. La încasări cu chitanţă aveţi grijă de plafonul minim zilnic. Pt pj se pot încasa cu chitanţă maxim 5000 lei iar pt.pf pot fi tăiate chitanţe pentru orice sumă.Cred că trebuie să-i tăiaţi chitanţă nu dispoziţie de incasre. Legal facturile se achită cu chitanţă sau prin alte instrumente de plată.
Cu siguranta ca trebuie sa eliberati o chitanta aferenta facturii fiscale deja emise.