Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta persoana fizica mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta persoana fizica mai mare de 5000 lei

Buna ziua,
ma intereseaza daca, din perspectiva pers. juridice, se pot emite chitante mai mari de 5000 lei de catre o pers. fizica catre o pers. juridica (pe o singura chitanta, intr-o singura zi).
Va multumesc.
Buna ziua,

Încasările zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate. În concluzie, puteţi încasa de la persoane fizice sume care depăşesc 5.000 lei.
Încasările zilnice în numerar nu pot depăşi plafonul de 5.000 lei de la o singură persoană juridică.
Conform HG 2185/2004 referitoare la aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, operatiunile de incasari si plati in numerar privesc doar operatiunile intre persoanele juridice .

este vorba ca eu, ca pers. juridica sa pot plati unei pers. fizice contravaloarea unei facturi mai mari de 5000 lei, pe o singura chitanta; adica pot eu ca pers. jur. sa inregistrez o chitanta mai mare de 5000 lei, care trebuie sa o platesc, nu sa o incasez.
Platile catre persoane fizice nu sunt plafonate.
ORDONANŢÃ nr.15 din 23 ianuarie 1996 actualizata.