Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari in imposibilitate de plata.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari in imposibilitate de plata.

Buna ziua, as avea o intrebare in legatura cu Asociatiile de proprietari.
In cazul in care, o asociatie intra in imposibilitate de plata a facturilor, din cauza proprietarilor neglijenti, iar furnozorii (firma de curatenie, administratie, florisal, apaserv) vor sa ne dea in judecata pentru recuperarea datoriilor.Ce se poate intampla in cazul in care castiga procesul, si nu avem de unde achita acele sume?

Multumesc anticipat.
Pai trebuie sa achitati facturile. Furnizorii vor aplica mai intai penalizari, va vor soma, vor opri utilitatile si in acest timp va actioneaza in instanta. Daca se ajunge la finalizarea unui proces instanta poate hotara obligarea asociatiei la plata restantelor, penalizarilor, cheltuielilor de judecata. Apoi se trece la executarea silita cu ajutorul executorilor.
Multumesc Adriantot, dar ce se executa silit?
In mod normal o asociatie de proprietari ar trebui sa dea in judecata pe restantieri si sa obtina de la ei plata restantelor sau sa procedeze la executare silita.
Asociatia este un intermediar intre proprietari si furnizori, fara proprietate in sine, dar cu o conducere care ar fi trebuit sa gestioneze aceasta situatie.

Probabil ca furnizorii se vor indrepta impotriva conducerii asociatiei care va trebui, astfel, sa-si indeplineasca atributiile legale, adica sa deschida procese restantierilor.
O ultima intrebare.
Presedintele unei asociatii care are datorii destul de mari la asociatie, poate fi dat in judecata de asociatie prin cenzori sau administrator (inainte de a fi schimbat din functie)?

Multumesc frumos.
mroby, utilizator
Ma gandesc ca e mai bine sa-l schimbati din functie si apoi noul presedinte sa-l actioneze in judecata ca pe orice restantier obisnuit.