avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Am postat in urma cu ceva timp niste intrebari pe acest subiect.Era vorba de o succesiune legala in urma mamei, care nu fusese dezbatuta, mostenitori fiind 5 frati.Unul dintre frati, fara stirea celorlalti, face un act de "instrainare" a unui teren din masa succesorala.Am fost la Camera Notarilor Publici si mi-au zis ca nu s-a dezbatut succesiunea in lipsa celorlalti frati.Terenurile nu pot fi instrainate decat prin act autentic notarial, rezulta ca orice act sub semnatura privata, de "instrainare", cum zicea acest frate, este nul.
Am fost la Primaria ultimului domiciliu al mamei, in raza careia se afla si terenul respectiv.Mi-au zis ca pe titlul de proprietate apar mama si sora acesteia(care are o fiica in viata), ambele decedate.Din asta deduc inca o data ca nu s-a efectuat vreun act autentic de instrainare a acelui teren, deodata ce titulare ale dreptului de proprietate figureaza mama si sora ei.Urmeaza ca in scurt timp sa primesc niste copii ale titlurilor de proprietate.
Nu stiu daca mama si sora ei au dobandit terenul respectiv in urma unui testament, ori a succesiunii legale.Daca nu s-a facut iesirea din indiviziune intre mama si sora ei in timpul vietii, se mai poate face acum?Ar rezulta ca terenul se imparte in cote egale intre cele doua, iar eu cu fratii mei vom dezbate succesiunea doar pentru jumatatea mamei, iar fiica matusii decedate, mosteneste intreaga parte a mamei sale.Corectati-ma daca gresesc.
Revin la aspectul actului de "instrainare" incheiat de unul dintre frati, fara stirea celorlalti.Se pare ca acesta sustinea(bineinteles, mintind) la efectuarea operatiunii, ca este singurul succesor, neavand alti frati.La aceasta operatiune ilegala, a participat si fiica matusii moarte.Intrebarea mea e: am posibilitatea vreunei actiuni in justitie prin care cei doi sa raspunda cumva pentru ce au facut?Ar putea fi inlaturati de la succesiune,sa plateasca ceva, ori sa primeasca mai putin din masa succesorala?Aceasta sub aspectul actiunii civile.Ar raspunde si penal, avand in vedere ca au avut un scop ilicit si au mintit in legatura cu neexistenta altor mostenitori?Care este soarta acestei succesiuni?Ma intereseaza ca eu si ceilalti sa putem intra in posesia terenului si ulterior sa iesim din indiviziune.

P.S.
Am primit de la primaria comunei unde se situeaza terenurile copiile titlurilor de proprietate ale celor doua terenuri din masa succesorala.Va redau in continuare continutul exact al raspunsului dat de Primarie:

Catre,
D-na C. Maria, Iasi, str..... comunicam urmatoarele:

Privind cererea dumneavoastra inregistrata la institutia noastra sub nr. 8359/2 iunie 2010 va comunicam urmatoarele:
- pe numele P. Aurica si P. Maria au fost eliberate urmatoarele titluri de proprietate:titlu nr 84425/1999 pentru suprafata de 1,8620 ha si titlu nr 84901 pentru suprafata de 1,00 ha teren pe raza comunei Miroslava, titluri pe care vi le anexam in xerocopie.
Acestea au fost inregistrate in registrul agricol al satului Vorovesti, la un rol comun, pozitia 131, vol.IV, in perioada 1997-2000 cu aceste suprafete de teren alaturi de care sunt notati doi mostenitori:
C. Aurora si Z. Costel
-dupa anul 2000 persoanele de mai sus nu mai sunt inregistrate in evidentele noastre
-conform evidentei eliberarii titlurilor de proprietate Z Costel a ridicat titlul cu nr 84901 , iar titlul cu nr 84225 a fost ridicat de catre persoanele identificate atunci cu B.I. seria G.A. nr***** si D.B. nr *****, fiind o singura semnatura indescifrabila.
- nu detinem date privind circulatia terenurilor de mai sus, registrul agricol avand valoare declarativa, iar sesizarea privind deschiderea procedurii succesorale nu mai are termen de pastrare, fiind clasata.


Intrebarile mele sunt:
de ce sunt notati doi mostenitori, in conditiile in care mai exista 4 succesori(inclusiv eu)?
cum e posibil sa ridici niste titluri de proprietate de la Primarie, iar aceasta sa te identifice doar cu seriile si nr de buletin si cu "o semnatura indescifrabila"?
ce semnifica faptul ca "sesizarea privind deschiderea procedurii succesorale nu mai are termen de pastrare, fiind clasata"


ultima data editat de C. Maria pe data de Marti, 22 Iunie 2010, 11:30

Alte discuții în legătură

Succesiune C. Maria C. Maria Am postat in urma cu ceva timp niste intrebari pe acest subiect.Era vorba de o succesiune legala in urma mamei, care nu fusese dezbatuta, mostenitori fiind 5 ... (vezi toată discuția)
Intocmire cadastru si intabulare terenuri agricole (arabil) BALINT ELENA BALINT ELENA Buna ziua, Doresc sa mi se execute cadastrul si intabularea a doua terenuri, pe care le-am mostenit eu , fratele meu si mama mea, dupa decesul tatalui meu in ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare-cumparare. buna! tatal meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea ... MMon MMon Buna! Tataul meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea succesorala pt niste terenuri apartinand bunicilor. Fratele acestuia (decedat intre timp ... (vezi toată discuția)