Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se poate adauga fondul de reparatii in total ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se poate adauga fondul de reparatii in total intretinere ?

Pe scurt problema mea e urmatoarea : fara sedinta sau Adunare Generala presedinta blocului a hotarat sa se stranga o suma de bani pentru repararea terasei .In listele de plata la intretinerea curenta inaintea totalului apare si suma de 100 lei - reparatie terasa.Chitanta care va fi eliberata va avea inscris "n" lei cota luna mai ( stiu asta pentru ca s-a intamplat si altadata si nu se stie ce s-a ales de bani). Este legal ? Nu ar trebui sa fie macar chitante separate ? Pot plati doar partial , mai exact doar intretinerea ? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Suma pentru reparatia terasei poate fi inclusa in totalul de plata pe chitanta. E suficient ca in lista este o rubrica separata in care se evidentiaza suma specifica pentru terasa.
Puteti cere administratorului sa va specifice pe chitanta si sintagma "din care N lei pentru reparatia terasei".

Ca s-a decis la nivelul comitetului executiv reparatia terasei nu este atat de rau, deoarece aceasta poate da semne de infiltratii de apa la apartamentele de la ultimul etaj.
Convocarea adunarii generale poate intarzia si chiar amana pana la calendele grecesti aceasta reparatie, cunoscandu-se atitudinea refractara a proprietarilor pentru asemenea reparatii datorita sumei mari pe care trebuie s-o achite, dar nici cladirea nu poate fi lasata sa se deterioreze pana la calendele grecesti.........

@BODEALEX
Conform cu HG. 1588/2007 reparatiile se impart numai pe cota-parte indiviza, nu si pe numar de persoane.
elga50, moderator
elga50 a scris:

Ca s-a decis la nivelul comitetului executiv reparatia terasei nu este atat de rau, deoarece aceasta poate da semne de infiltratii de apa la apartamentele de la ultimul etaj.

Asta e problema...nu s-a decis nimic...am intrebat administratorul ce are in spate pentru retinerea sumei de 100 = fond terasa si mi-a aratat o hartia pe care scria : tabel cu persoanele care sunt de acord cu plata unei sume pentru repararea terasei ( erau insirati toti locatarii , dar erau doar cateva semnaturi )Valoarea reparatiei va fi stabilita intr-o adunare generala ulterioara .Nu avea semnatura administratorului , doar a presedintei .
Pai administratorul nu are treaba cu decizia de reparatie a terasei si el nu face parte din comitetul executiv, ci presedintele a carui semnatura ziceti ca era pe tabel.

La Dv. in asociatie probabil ca presedintele conduce (si asa si trebuie), nu prea exista comitet executiv sau exista doar cu numele. Probabil ca presedintele a primit o reclamatie, doua, trei, cum ca de pe terasa sunt infiltrari de apa, a facut un tabel, ii pune pe locatari sa semneze pe tabel si in timpul acesta strange bani (care se aduna destul de greu), astfel incat sa scurteze timpul pana sa se apuce de treaba.
Nu e nimic rau in asta. Acolo unde conducerea asociatiei (comitetul executiv) nu se implica, lasand doar in seama unuia singur (presedintele) rezolvarea problemei, da, se mai procedeaza si asa.

Important este sa vi se dea un raport periodic de ce se intampla cu acest fond de reparatie a terasei si sa se si execute reparatia....si ea sa fie si de buna calitate.
elga50, moderator

elga50 a scris:

Ca s-a decis la nivelul comitetului executiv reparatia terasei nu este atat de rau, deoarece aceasta poate da semne de infiltratii de apa la apartamentele de la ultimul etaj.
Convocarea adunarii generale poate intarzia si chiar amana pana la calendele grecesti aceasta reparatie, cunoscandu-se atitudinea refractara a proprietarilor pentru asemenea reparatii datorita sumei mari pe care trebuie s-o achite, dar nici cladirea nu poate fi lasata sa se deterioreze pana la calendele grecesti.........

HG 1588/2007 prevede in mod expres obligativitatea informarii proprietarilor, la avizier, cu privire la deciziile luate in sedintele comitetului executiv.
si, daca tot era o graba asa mare incit sa nu existe suficienta rabdare pentru convocarea unei sedinte extraordinare a adunarii generale (pe baza de tabel convocator, conform legii 230/2007), puteau decide sa delege pe cineva sa mearga din usa in usa cu tabelul de semnaturi pentru respectiva lucrare, nu sa se astepte pe fiecare proprietar sa vina la biroul administratiei pentru a plati pentru a i se pune sub nas tabelul lucrarii, ca unii poate nu au bani de platit intretinerea, altii nu au timp, altii sint plecati in concedii de odihna sau tratament, altii nu ajung la timp sau sint bolnavi
iar sumele respective trebuiau sa fie impuse la plata abia dupa ce se completau aceste proceduri. ce se intimpla cu banii strinsi daca nu se intruneste procentajul necesar efectuarii lucrarii si oamenii isi dorest banii inapoi, stiuta fiind reticenta conducerilor de a inapoia banii ???
La Dv. in asociatie probabil ca presedintele conduce (si asa si trebuie), nu prea exista comitet executiv sau exista doar cu numele. Probabil ca presedintele a primit o reclamatie, doua, trei, cum ca de pe terasa sunt infiltrari de apa, a facut un tabel, ii pune pe locatari sa semneze pe tabel si in timpul acesta strange bani (care se aduna destul de greu), astfel incat sa scurteze timpul pana sa se apuce de treaba.

eu consider ca acesta este modul in care NU TREBUIE SA SE PROCEDEZE ... dintr-o astfel de situatie s-a nascut dictatura in Romania ... un individ autoritar si indiferenta celor care pot face ceva si nu fac nimic pentru a se opune dictaturii. tocmai de aceea este prevazut comitetul executiv ... pentru ca presedintele sa nu-si faca singur de cap si sa fie trasi la raspundere si cei care semneaza deciziile din comitet. daca cei din comitet nu vor sa vina la sedinte, pe baza tabelelor convocatoare semnat de fiecare in parte pentru sedinta din data de ...., etc , si poate convoca sedinta de adunare generala extraordinara in care sa ceara inlocuirea unuia sau mai multor membri ai comitetului ... daca tot nu au timp sau nu vor sa se implice in activitatile comitetului, macar sa-i lase pe altii dispusi sa faca ceea ce nu vor sau nu pot ei sa faca