Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract

Buna ziua.
Am nevoie de un sfat in privinta unei probleme.
Pe 28 aprilie am incheiat un antecontract la notar pentru achizitia unei case in constructie. Avansul dat la semnarea antecontractului a fost de 5000 de euro. Termenul la care trebuia predata casa (la cheie) este de 1 iulie.

Din motive personale, la 5 zile dupa incheierea antecontractului, am renuntat la achizitie. Antecontractul este unul standard, prin care, in caz ca vanzatorul renunta, restituie dublul sumei primite ca avans, iar in cazul cumparatorului, acesta pierde suma data ca avans.
Legal, conform antecontractului, cumparatorul (eu) pierde avansul dat. In urma discutiilor avute cu vanzatorul, acesta m-a asigurat ca-mi va restitui suma in totalitate pana la 1 iulie. Pe aceasta data, conform antecontractului, ambele parti trebuia sa ne prezentam la notar pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare, asta in cazul in care casa ar fi fost predata conform conditiilor din antecontract.

Precizez ca in antecontract se stipuleaza ca la 30 de zile de la semnarea acestuia, se va incheia un act aditional in care se vor trece amanuntit detalii de finisaje (felul gresiei, faiantei, parchetul, etc).
Acest act nu s-a incheiat pe toata aceasta perioada.

La toate discutiile avute cu vanzatorul, am avut doar promisiuni de returnare a banilor si a invocat diverse motive prin care sa justifice de ce nu poate sa mi-i dea.

Astazi, 1 iulie, s-a ajuns la termenul final la care trebuia incheiat contractul de vanzare-cumparare.

In conditiile in care nu exista un document de reziliere prin acordul partilor si avand in vedere ca vanzatorul, conform antecontractului , nu si-a indeplinit sarcinile stipulate in acesta in termen, consider ca este dreptul meu de a incerca sa-mi recuperez banii pe cale legala.
Intrebari:
1. Ce sanse reale exista de a recupera banii pe cale legala?
2. Putea vanzatorul, pe toata aceasta perioada, sa incheie cu alta persoana, un alt antecontract pentru acelasi imobil?

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Cu stima,
Dan
Dan_is55, utilizator
buna ziua, nu sunt de specialitate...sunt intr-o situatie similara cu dvs.si va pot spune cam ce am facut eu ptr. recupererea banilor....aveti sanse legale sa va recuperati bani daca promitentul vanzator este solvabil(eu nu am ce sa iau de la al meu este falit nu are nici un bun pe numele lui,nu am ce executa). in primul rand trebuie sa notati antecontractul in cf ptr. a-l impiedica sa mai vanda inca o data...apoi il notificati la un notar ptr. a-l pune in intarziere conf. antecontractului(banuiesc ca renuntarea dvs. a fost facuta numai verbal ) apoi puteti cere --investire cu formula executorie a antecontractului---costurile sunt fff.mici(am platit 6 ron) se judeca intr-o singura sedinta fara citarea partilor(mi s-a judecat in 4 zile de la depunerea dosarului) si cu hotararea in mana il puteti executa ...daca aveti ce...mult succes
Multumesc pentru interventie.

Voi inregistra antecontractul in CF, poate asta il va determina pe vanzator sa priveasca din alt unghi situatia.
Dan_is55, utilizator
ce temei aveti ca sa obineti returnarea avansului, atata timp cat dvs ati semnat o clauza prin care cumparatorul pierde avansul dat, daca din cauza lui, nu se face vanzarea????
va spun eu, actiunea este sortita esecului. puteti sa inregistrati antecontractul unde doriti, deoarece in proces se vor administra probe care vor scoate in evidenta ca dvs nu ati mai dorit sa cumparati.
printre alte probe, aveti martori sau puteti raspunde la interogatoriu, credeti ca puteti sa nu declarati adevarul? atunci partea interesata va poate face plangere penala si sa va ceara daune.
dragii mei, uitati-va de 10 ori cand semnati ceva.

av.m.vasilescu
elicrist a scris:

buna ziua, nu sunt de specialitate...sunt intr-o situatie similara cu dvs.si va pot spune cam ce am facut eu ptr. recupererea banilor....aveti sanse legale sa va recuperati bani daca promitentul vanzator este solvabil(eu nu am ce sa iau de la al meu este falit nu are nici un bun pe numele lui,nu am ce executa). in primul rand trebuie sa notati antecontractul in cf ptr. a-l impiedica sa mai vanda inca o data...apoi il notificati la un notar ptr. a-l pune in intarziere conf. antecontractului(banuiesc ca renuntarea dvs. a fost facuta numai verbal ) apoi puteti cere --investire cu formula executorie a antecontractului---costurile sunt fff.mici(am platit 6 ron) se judeca intr-o singura sedinta fara citarea partilor(mi s-a judecat in 4 zile de la depunerea dosarului) si cu hotararea in mana il puteti executa ...daca aveti ce...mult succes

elicrist, daca nu aveti profesiune juridica mai bine, incercati sa va abtineti de la a sfatui pe altii. acest user a semnat o clauza clara si nu poate acum sa vina in instanta cu pretentii contrare ei.
poate sa vina doar daca doreste sa plateasca cheltuieli de judecata paratului, ca este sigura care va fi modalitatea de solutionare.
buna ziua imi cer mii de scze daca ati inteles alceva...am spus clar ca nu sunt de specialitate....eu am spus cum am rezolvat eu bineinteles am fost asistata de un av. am mers pe mana lui...si eu am avut aceea clauza in antecontract dar av. a demonstrat ca nu s-a realizat intelegerea bilaterala din vina exclusiva a promitentului vanzator ..