Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... moºtenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

moºtenire

Bună ziua,
Mă numesc Raluca şi sunt din Suceava.Bunicul meu s-a despărţit de bunica şi s-a recăsătorit.Mama mea a moştenit o suprafaţă de teren de 36 ari de la el, dar nu a apucat să facă actele pe ea cât a fost în viaţă.
Acum soţia acestuia ar vrea să o treacă pe mama, ea având titlu de proprietate pe acel teren.Care sunt demersurile care trebuie făcute şi care ar fi cea mai simplă şi ieftină cale ca soţia bunicului meu să treacă terenul pe mama.Ţin să precizez că ea este de acord şi vrea să se descarce de acel teren, numai că am auzit că sunt costuri destul de mari la notar.
Vă mulţumesc!
donatia este cea mai ieftina.. asta daca cea de a doua sotie a bunicului numai are si alti copii care pot contesta donatia si cere reductiunea acesteia
Vă mulţumesc pt. răspuns!
Da are doi copii, dar şi aceştia sunt de acord, însă nu se ştie pe viitor.
Dar dacă după aceea mama intabuleză terenul respectiv, mai poate fi contestată donaţia?