Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitati de transmitere a proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitati de transmitere a proprietatii

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este cea mai simpla si mai ieftina solutie pentru a face un act cu unchiul meu de la tara pentru a-mi trece in propietate casa si ceva teren arabil.Mentionez ca nu are copii,sotia decedata ,dar are mai multi nepoti.

Va multumesc,

Radu
johnny_1961, utilizator
Poate face donatie, contract de vanzare cumparare sau testament.
Cel mai ieftin este testamentul.
Tinand cont ca nu are copii , testamentul nu poate fi contestat.
Orice act poate fi contestat. Testamentul nu poate fi supus reductiunii liberalitatilorvexcesive in lipsa mostenitorilor rezervatari adica sot si copii. Este cel mai ieftin insa isi produce efectele la decesul testatorului in urma dezbaterii succesiunii .
Daca este unchi bun, adica frate mamei sau tatalui dvs, si doriti sa aveti de acum proprietatea faceti act de donatie care este scutit de impozit intre rude pana la grad 3 inclusiv.
va multumesc.
sa inteleg ca un act de donatie sau testamentul nu poate fi contestat de alti nepoti{neavind copii si sotie)?
1.in cazul testamentului ca sa intru in posesie trebuie sa fac succesiune,imi puteti spune care sunt pasi ?trebuie sa vina si alte persoane sau este suficient testamentul?
2.este unchi bun,fratele tatalui meu,
nu ma grabesc sa fac actele dar vreu o solutie "beton",care sa nu complice lucrurile dupa decesul unchiului
Inca o data multumesc,

Radu
johnny_1961, utilizator
Asa cum am mai spus solutii beton nu exista!
Succesiunile se deschid prin moarte! Daca optati pt testament faceti l autentic , sa va instituie legatar universal .
Puteti obtine de la IML si un certificat medico legal daca tineti neaparat pt unchiul dvs pentru intocmirea actului respectiv, fie donatie fie testament.
scuze,
este greu cu cineva care nu se pricepe:)
daca ati fi Dvs in locul meu ce alternativa ati alege?

Multumesc,

Radu