avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitati de transmitere a proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitati de transmitere a proprietatii

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care este cea mai simpla si mai ieftina solutie pentru a face un act cu unchiul meu de la tara pentru a-mi trece in propietate casa si ceva teren arabil.Mentionez ca nu are copii,sotia decedata ,dar are mai multi nepoti.

Va multumesc,

Radu
Ultima modificare: Luni, 19 August 2013
johnny_1961, utilizator
Poate face donatie, contract de vanzare cumparare sau testament.
Cel mai ieftin este testamentul.
Tinand cont ca nu are copii , testamentul nu poate fi contestat.
Orice act poate fi contestat. Testamentul nu poate fi supus reductiunii liberalitatilorvexcesive in lipsa mostenitorilor rezervatari adica sot si copii. Este cel mai ieftin insa isi produce efectele la decesul testatorului in urma dezbaterii succesiunii .
Daca este unchi bun, adica frate mamei sau tatalui dvs, si doriti sa aveti de acum proprietatea faceti act de donatie care este scutit de impozit intre rude pana la grad 3 inclusiv.
va multumesc.
sa inteleg ca un act de donatie sau testamentul nu poate fi contestat de alti nepoti{neavind copii si sotie)?
1.in cazul testamentului ca sa intru in posesie trebuie sa fac succesiune,imi puteti spune care sunt pasi ?trebuie sa vina si alte persoane sau este suficient testamentul?
2.este unchi bun,fratele tatalui meu,
nu ma grabesc sa fac actele dar vreu o solutie "beton",care sa nu complice lucrurile dupa decesul unchiului
Inca o data multumesc,

Radu
Ultima modificare: Luni, 19 August 2013
johnny_1961, utilizator
Asa cum am mai spus solutii beton nu exista!
Succesiunile se deschid prin moarte! Daca optati pt testament faceti l autentic , sa va instituie legatar universal .
Puteti obtine de la IML si un certificat medico legal daca tineti neaparat pt unchiul dvs pentru intocmirea actului respectiv, fie donatie fie testament.
scuze,
este greu cu cineva care nu se pricepe:)
daca ati fi Dvs in locul meu ce alternativa ati alege?

Multumesc,

Radu

Alte discuții în legătură

Donatie teren agricol de la o matusa cyan cyan am o matusa care vrea sa doneze mie si unui var de al meu 2 ha de teren agricol , cate 1 ha fiecaruia. matusa nu a fost casatorita si nici nu a avut ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se poate ataca testamentul? alyna18bn alyna18bn Buna ziua. Am o nelamurire legata de procedura care se urmeaza pentru atacarea unui testament. Pe scurt: Daca defuncta lasa mostenire prin ... (vezi toată discuția)
Sucesiune,intabulare,mostenire.. bogdano81 bogdano81 Bunici decedati, s-a facut succesiune pe cei doi fii (A si B)fiecare cu 1/2 din masa succesorala.(terenuri intravilane si extravilane). A are doi copii (a mic ... (vezi toată discuția)