Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperare restante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperare restante

Proprietarul unui apartament a decedat. Nu s-a dezbatut nici o masa succesorala, acesta avand o fiica plecata din tara si de care nu se cunoste nimic. Concubina proprietarului sta in apartament fara sa achite nici un ban la intretinere, ajungand la sume de cca 7000 lei.
Pentru o actiune in instanta, impotriva cui trebuie sa se indrepte asociatia de proprietari, neavand date de indentificare decat ale acualei "chiriase"
Faceti demersuri la SPCLEP- si veti afla daca mai are si alte rude pentru a afla despre fiica acestuia. Un eventual proces va fi pornit impotriva paratului-debitor decedat, prin urmas... fiica sa sau alt urmas.. Va trebui sa fie depusa copia certificatului de deces. Dar... concubina lui. are forme legale acolo? In ce calitate? Daca este chirias, iar asociatia cunoaste aqcest aspect, poate fi chemata in judecata si ea. Are obligatia de a achita parta ei de cheltuieli -servicii, iar de la decesul titularului apartamentului, plateste doar ea, pentru cheltuielle comune si consumurile din apartament. . Daca este chirias cu forme legale poate fi reziliate formele in caz de neplata.
ContSters122901, utilizator
nu se poate executa un chirias
Va multumesc pt. raspuns.
Locatara apartamentului, in afara de adresa de buletin de la data cand o fi fost luata in spatiu, altceva nu are. Nu exista contract de inchiriere sau alt document care sa-i confere dreptul de a locui acolo. Doar adresa de buletin.
Daca este luata in spatiu, inseamna ca acolo este domiciliul ei si puteti sa o chemati in judecata. Procesul este de recuperare a sumelor restante la intretinere, in primul rand....si apoi, in caz ca nu se pot obtine aceste sume de la ea...s-ar pune problema proprietatii.
asociatie de proprietar a scris:

Va multumesc pt. raspuns.
Locatara apartamentului, in afara de adresa de buletin de la data cand o fi fost luata in spatiu, altceva nu are. Nu exista contract de inchiriere sau alt document care sa-i confere dreptul de a locui acolo. Doar adresa de buletin.

CU atat mai bine. a fost concubina celui decedat, are domiciliul acolo, a locuit si inca locuieste acolo , are obligatii fata de asociatie, pentru servicii si coinsumurile apartamentului, Asa cum foloseste si locuieste in bunurile celui decedat, asa trebuyie sa participoe la achitarea datoriilor facute impreuna cu el. Somati-o si apoi deschideti proces, aratand ca ar domiciliul acolo.