Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilier juridic, incompatibilitati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilier juridic, incompatibilitati

Buna ziua,
Angajat cu CIM de 8 ore in functia de consilier juridic pot sa am un CIM cu timp partial , tot ca si consilier juridic la o alta societate?
Pot cu o alta societate sa inchei unui CIM cu timp partial in pe functia CADRU TEHNIC PSI ?
Daca sunteti functionar public, nu. Daca sunteti personal contractual ori angajat la privat, puteti face cum doriti.
Art.10 din Legea nr.514/2003 prevede ca, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.
Profesia este calificare ( specializarea) obtinuta de o persoana in urma studiilor.
Ocupatia este calificare (specializarea) pe care o exercita efectiv o persoana la locul de munca.
Profesiea si ocupatia pot sa coincida sau nu, de exemplu un conducator auto poate sa fie un director, caz in care profesia nu coincide cu ocupatia.
Prin urmare poate sa-mi explice cineva, practic, ce a vrut legiuitorul odata ce a stabilit incompatibilitatea unui consilier juridic in Legea 514/2003, art.10, lit. c, cu orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate.