Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Incompatibilitate consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Incompatibilitate consilier juridic

Este adevarat ca exista incompatibilitate intre a fi consilier juridic si pfa-agent marketing?
Potrivit Legii nr. 514/2003 (art.10), exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de
reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.